Matka odložila pětiměsíčního chlapečka do bybabyboxu u nymburské nemocnice v pátek 10. prosince večer. Spolu s ním tam nezanechala dopis, ve kterém sdělila jméno chlapce Lukáš a vysvětlila důvody, proč se o něj nemůže starat. Případ vzbudil velký ohlas a některé hlasy volaly po dohledání maminky a vrácení dítěte do její péče. To však nemocnice i úřady vzhledem k principu anonymity, na kterých je síť babyboxů založena, odmítly. Chlapec skončil na dětském oddělení kolínské nemocnice a ujmout by se jej měla pěstounská rodina.

Nicméně mluvčí radnice Olga Vendlová oznámila, že úřady matku kontaktovaly. „Matce je již nápomocen náš odbor sociální péče. Vzhledem k citlivé povaze dané situace nebudeme více informací sdělovat,“ uvedla mluvčí radnice.

Transparentní účet s označením Nemocnice Nymburk – Lukášek byl založen u Komerční banky. Jeho stav je možné sledovat na stránkách banky v sekci transparentní účty. Číslo účtu je 123-4296620257/0100. Do pondělního poledne přispělo pět dárců, celkem bylo na účtu 6 tisíc korun. „Zda peníze budou sloužit Lukáškovi například na studia, až vyroste, nebo mamince, aby se dostala z tíživé situace a mohla se o malého opět starat, už bude záležet na její vůli být zase rodina,“ uvedla mluvčí nemocnice Michaela Prchlíková.