Vyplývá to z úterního nařízení hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), které hovoří o zajištěné péče o děti ve věku od tří do deseti let, pokud se o ně kvůli plnění pracovních úkolů nemohou starat rodiče, jejich činnost je nenahraditelná. Mimo jiné také zaměstnanci bezpečnostních sborů a příslušníci ozbrojených sil, strážníci, hygienici, zaměstnanci v sociálních službách – ale třeba i pracovníci škol, jež mají tuto péči zajišťovat.

Nemělo by se tak stát, že klíčoví lidé, jejichž přítomnost v práci nelze nahradit, zůstanou po středečním uzavření prvního stupně základních škol doma kvůli ošetřování dítěte, pro které nemají jiné hlídání. A je to zajištěno tak, aby podobný výpadek nahrozil ani na jediný den, sdělil Deníku Jan Nováček z kanceláře hejtmanky. „Vše se připravuje tak, aby školy určené pro děti příslušníků integrovaného záchranného systému plynule navázaly na běžnou výuku – tedy fungovaly již od středy,“ konstatoval. A vzhledem k jejich počtu je zřejmé, že nejsou připraveny jen v okresních městech.

Ilustrační foto.
Koronavirus omezuje dopravu. Školní autobusy nepojedou

Zkušenost z jara, kdy byla péče o děti po uzavření škol v rámci tehdejších opatření řešena podobně, ukazuje, že ne všechna vybraná místa musí být obsazená. Stalo se, že někde měli na starost jen minimum dětí – nebo dokonce žádné. Školy (které v tomto případě fungují spíš v režimu družiny) však musí být připraveny zvládnout i větší příval dočasných návštěvníků: hejtmanka nařizuje, že péči mohou vykonávat ve skupinách po nejvýše 30 dětech.

Stejně jako na jaře ji k vydání takového rozhodnutí opravňuje aktuálně platný režim nouzového stavu. Pověřené školy musí vyhovět; možnost odvolání neexistuje.

Zajištění péče o děti pracovníků klíčových profesí
- Benešov
- Beroun
- Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
- Černošice
- Český Brod
- Hořovice
- Jesenice (Praha-západ)
- Jesenice (Rakovnicko)
- Jílové u Prahy
- Kladno a Kladno-Kročehlavy (dvě školy)
- Kolín (dvě školy)
- Kralupy nad Vltavou
- Kutná Hora
- Lysá nad Labem
- Mělník
- Mladá Boleslav
- Mnichovo Hradiště
- Mníšek pod Brdy
- Neratovice
- Nové Strašecí
- Nymburk
- Poděbrady
- Příbram
- Rakovník
- Roztoky
- Rudná
- Sedlčany
- Sibřina
- Uhlířské Janovice
- Velvary
- Votice
- Zruč Nad Sázavou

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje