Podpora veřejnosti pomohla v minulých měsících zachránit rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Teď divocí koně lidem vracejí jejich podporu. Rezervace je totiž otevřená i v době nouzového stavu. Lidé se mohou v rezervaci velkých kopytníků potěšit pohledem na atraktivní zvířata.

„Návštěva rezervace je výletem do přírody. Současná omezení vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem se jí tedy netýkají. Divocí koně tak mohou alespoň tímto symbolickým způsobem poděkovat veřejnosti za záchranu,“ upozornil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. „Pohled na pasoucí se stádo divokých koní navíc působí nesmírně uklidňujícím dojmem, takže pomáhá se zmírňováním nyní všudypřítomného stresu.“

Návštěvníci by ale podle jeho slov měli zachovávat všechna nařízení a doporučení, která vláda a odborníci v souvislosti s pandemií vydali. „Především udržovat na okružní stezce kolem pastviny divokých koní potřebné rozestupy a vydávat se na procházku jen v rámci rodiny nebo skupiny tvořené členy jedné domácnosti,“ doplnil Dalibor Dostál.

Právě v době uzavření zoologických zahrad je zájem o návštěvu rezervace velký. „Každý den odpovídáme na spoustu telefonátů nebo e-mailů na dotaz, zda máme otevřeno,“ konstatoval Dalibor Dostál.

Návštěvníci mohou zaparkovat nejlépe v ulici Ostravská v Milovicích, kde je vyznačeno podélné parkoviště. Od něj je okraj rezervace vzdálený zhruba 150 metrů severním směrem. Z malé vyhlídky se zelenou skluzavkou se pak mohou podívat, kde se zvířata zrovna pasou, a pak podél ohradníku po okružní stezce vyrazit tím směrem. Prohlídka rezervace je bezplatná, je však dobré vybavit se obuví vhodnou do terénu, případně dalekohledem, pokud by zvířata byla od stezky vzdálená. Vycházku je možné absolvovat i se psem, pokud je na vodítku.