Střídají se v něm profesionálové z územních odborů Beroun, Kladno, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav a Rakovník. Tato mise nemá dopad na zajištění činnosti hasičů doma, ujišťuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Dagmar Zemanová. „Nasazení našich příslušníků v Ústeckém kraji nijak neohrožuje ani neomezuje akceschopnost jednotek na středočeských stanicích,“ zdůraznila.

Odřad HZS Středočeského kraje na pomoc při požáru v Hřensku
Smrad z požárů u Hřenska se objevil zas. Pomáhají tam i středočeští hasiči

Většina středočeských hasičů bojujících s plameny v Českém Švýcarsku zaznamenala dosud neobvyklou zkušenost: při pohybu po vyhřáté zemi jim měkne zásahová obuv. Aby také ne, když při rozhrabání horní vrstvy půdy se nad obnaženou částí skoro nedá udržet ruka!

„O to víc náročný je tak i pohyb v terénu, protože místy hoří v podloží – a horní vrstva se propadá,“ tlumočila Zemanová poznatky kolegů. V pátek dále připomněla, že při čtvrtečním dohašování červené stezky u Malé Pravčické brány směrem na Větrovec se na středočeské hasiče snesla shůry voda. „Nebyl to však vytoužený déšť, ale nechtěný pozdrav od kolegů hasících z vrtulníku,“ řekla Zemanová.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Úkoly zasahujících jednotek i jejich rozmístění se mění podle aktuální situace – ale i denní doby; do některých míst ve skalnatém terénu nebo se strmými svahy nelze vkročit za tmy. Hasiči jsou tak přesouváni, aby jejich nasazení bylo bezpečné – a zároveň co nejefektivnější. V posledních dnech vystřídali zejména lokality pod Hřenskem, u osady Mezná – a zmiňovanou červenou stezku u Malé Pravčické brány, kde zaznamenali neočekávané „dobrodružství“ se sprchou z vrtulníku.

„U dohašování zalesněných úseků musejí občas provádět i kácení propojených stromů, aby snížili na minimum případné ohrožení vlastního zdraví,“ upřesnila Zemanová, že při náročném hašení lesa se neuplatňují jen hadice, proudnice či ženijní nářadí.