Těchto parazitů může vzhledem k mírné zimě a přemnožení hrabošů být v některých lokalitách více než v minulých letech. I na to se vyplatí myslet v čase Velikonoc, kdy prodloužený víkend přímo láká k vycházkám spojeným s toulkami přírodou. Nejen s ohledem na doslova letní počasí uplynulých dnů, ale také vzhledem k tomu, že aktuální koronavirová omezení neumožňují trávit svátky jara tak, jak jsme bývali zvyklí v uplynulých letech. Je tedy dobré mít na paměti, že Středočeský kraj, obzvlášť jeho oblíbené rekreační oblasti v okolí řek, dlouhodobě patří k oblastem s vyšším výskytem klíšťat. Důkladná prohlídka těla spojená s případným odstraněním nežádoucích společníků by po návratu z procházky měla být samozřejmostí.

Do května je prý čas

Upozornění na očkování proti klíšťové encefalitidě, což je jedno z častějších onemocnění přenášených klíšťaty, obvykle bývala v tomto období všudypřítomná. Letos je to trochu jinak: kvůli koronaviru hygienici radí ještě vyčkat. Ostatně – stále platí doporučení navštěvovat lékaře co nejméně a cokoli je možné, vyřizovat po telefonu; specializovaná očkovací centra jsou kvůli koronaviru uzavřena.

Doporučení nicméně nejsou zcela jednoznačná. Česká vakcinologická společnost například upozornila na obsáhlou americkou studii, z níž plyne, že ani u dětí v útlém věku nevede očkování podle standardního očkovacího kalendáře k oslabení imunitního systému a vyšší vnímavosti k ostatním infekčním onemocněním. Podobný předpoklad se uplatňuje i u očkování ve vyšším věku – a pokud je člověk zdravý, neměl by být důvod k obavám. Což platí i pro očkování proti klíšťové encefalitidě, jež podle stanoviska vakcinologů není důvod odkládat. Zvlášť když není jasné, jak dlouho omezující opatření spojená s šířením koronaviru potrvají.

Naopak hygienici jsou obezřetnější. V dnešní době, kdy cirkuluje nový typ koronaviru a hovoří se o tom, že onemocnění Covid-19, které vyvolává, se u někoho odehraje zcela bez příznaků, nemůže nikdo vědět stoprocentně, že je zdráv, řekla Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice. „Doporučujeme ještě počkat, třeba i do května,“ radí. „Obecně očkování podporujeme, ale v současné době radíme, aby ten, kdo se necítí zcela zdráv, raději počkal,“ konstatovala.

Klíšťata jako hlavní viníci

Encefalitida, jejíž výskyt se loni prakticky nezměnil proti předloňsku, v kraji nejvíce postihovala starší školáky; děti ve věkové skupině 10 – 14 let. Vyšší počty onemocnění byly v minulosti spojeny zvláště s Benešovskem a Příbramskem. Většina nakažených si vzpomněla na přisátí klíštěte či manipulaci s ním, šestina pacientů však původ nezná. Ojediněle se objevuje zmínka o poštípání hmyzem (a předloni také o časté konzumaci kozího mléka z farmy na Příbramsku).

Ještě běžnějším onemocněním je lymská borelióza, proti níž očkování neexistuje. Nejvyšší výskyt byl podle posledních epidemiologických analýz hlášen u seniorů kolem sedmdesátky; z hlediska území pak na Příbramsku. Dvě třetiny pacientů udávaly přisátí klíštěte, častější byla v tomto případě vzpomínka na štípnutí hmyzu. Více než čtvrtina pacientů však původ onemocnění neznala.

Vakcinologové mají jasno: není důvod otálet
- Provádění vakcinace v rámci pravidelného očkování, hrazeného očkování i dalších doporučených očkování je možné bez omezení i v současné epidemiologické situaci. Očkování není nutné odkládat.
- K zajištění včasné protekce je vhodné dodržení doporučených schémat pro danou očkovací látku. S ohledem na nejasnou délku trvajících opatření v souvislosti se šířením onemocnění Covid-19 není vhodné očkování odkládat, umožní-li to provozní a epidemiologické možnosti. Očkování se však doporučuje důsledně plánovat v jiných ordinačních hodinách, než jsou určeny pro akutně nemocné pacienty, aby nedocházelo ke kontaktu zdravých a nemocných.
- Očkování se neprovádí u osob v karanténě pro onemocnění Covid-19 nebo u osob se zvýšenou tělesnou teplotou a příznaky akutního onemocnění. V těchto případech se pokračuje v očkování po skončení karantény nebo vymizení příznaků akutního onemocnění – s využitím maximálních možných intervalů pro aplikaci vakcín. Případná nepoznaná inkubační doba onemocnění Covid-19 u dospělých bez klinických známek onemocnění nepředstavuje riziko.

Zdroj: Česká vakcinologická společnost ČLS JEP

Onemocnění přenášená klíšťaty v kraji

Klíšťová encefalitida (diagnóza A84.1):

Rok Hlášených případů  Nemocnost na sto tisíc obyvatel
2017 53 4,0
2018  65  4,9
2019  66  4,9

Lymská borelióza (diagnóza A69.2):

Rok  Hlášených případů  Nemocnost na sto tisíc obyvatel
2017  317  23,9
2018 427  31,9
2019 333  24,6


Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Klíšťata nyní v karanténě nejsou
- I přes aktuální pandemii koronaviru nesmíme zapomínat na hrozbu klíšťat, která se probouzejí s příchodem teplejších měsíců
- Na procházku do přírody je vhodnější světlé oblečení, na kterém je klíště lépe viditelné – a také je dobré pamatovat na dlouhé nohavice i rukávy a plnou obuv; oděv i kůži se doporučuje přestříkat repelentem (při jeho výběru je třeba dbát na to, aby byl účinný nejen proti hmyzu, broukům a komárům, ale i proti klíšťatům – a aby byl odolný proti vlhku a potu)
- Po návratu z přírody je třeba důkladně prohlédnout tělo – a největší pozornost věnovat vlhčím částem (podkolenní a loketní jamky, podpaží, intimní partie)
- K vytáhnutí klíštěte poslouží pinzeta, kleštičky na klíšťata či speciální karta, která se prodává v lékárnách: klíště jemně, ale zároveň pevně a co nejblíže kůži uchopíme a vytáhneme (bez vyviklávání a kroucení); ranku je pak nutné vydezinfikovat
- Zapomenout je třeba na běžně rozšířené rady doporučující zakápnout klíště olejem či krémem: ty je přidusí – a pak může vyvrhnout obsah svých střev do rány, čímž se zvýší riziko nákazy
- Po vyndání klíště nerozmačkáváme (hrozí riziko kontaktu s nakaženými vnitřnostmi); správný postup je: zabalit je do ubrousku a spálit, případně spláchnout do záchodové mísy
- Ranku je doporučeno sledovat po dobu následujících tří až čtyř týdnů: to, že se v místě objeví malá červená skvrnka, je poměrně běžné – nicméně v případě, že se začne zvětšovat či se uprostřed objeví bledší flíček, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře (bývá to typický znak pro lymskou boreliózu)
- Lékaře je také vhodné navštívit, pokud se po přisátí klíštěte objeví takové příznaky bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, únava, nechutenství či otoky lymfatických uzlin

Zdroj: laboratoře SYNLAB