Ministerstvo obrany v pátek informovalo, že od soboty do čtvrtka se přes naše území budou přesouvat jednotky účastnící se cvičení Breakthrough, Szentes Axe a Saber Guardian 2019. Doprovázet je budou příslušníci naší vojenské policie i Policie ČR.

Průjezd čtyř stovek kusů rozmanité kolové techniky včetně transportérů Stryker s devíti sty vojáky je plánován na dvě etapy – a kvůli plynulosti dopravy budou tyto konvoje dále členěny do skupin vyrážejících na trasu se zhruba hodinovými odstupy. Jako první se objeví předvoj již v sobotu odpoledne.

Bezmála 40 vojenských vozidel rozdělených na dvě skupiny přijede do České republiky přes Náchod – přičemž pro Středočechy je důležitá trasa tohoto přesunu od Hradce Králové na Nymbursko a následně přes Kolínsko a Kutnohorsko po silnici I/38 na Vysočinu. Přes 70 vojáků tam má nocovat v Rančířově u Jihlavy a v neděli pak pokračovat směrem na Břeclav.

Hlavní voj se objeví v úterý 28. května večer – a v tomto případě půjde o konvoj více než 350 kusů techniky vezoucí před 800 osob. Čtrnáct samostatných proudů s avizovanými hodinovými rozestupy projede – a to převážně po dálnicích – napříč celým krajem: od Rozvadova totiž zamíří přes Prahu do Staré Boleslavi, kde je plánován odpočinek – a ve středu 29. května od večera a dále během noci i ranních a dopoledních hodin má pokračovat ze Staré Boleslavi přes Prahu na Brno; dál pak opět k Břeclavi.