Ačkoli většina bouraček končila většinou jen pomačkanými plechy – čili hmotnými škodami, zmařenými plány a starostmi navíc – někde šlo o malér podstatně vážnější. Zasahovali také zdravotničtí záchranáři pomáhající zraněným, a dokonce došlo i k úmrtí. Tragédie se stala před polednem při střetu svou osobních aut u Lišan na Rakovnicku.

Inventura sobotních zásahů, které v neděli shrnuli středočeští hasiči, ukázala, že jejich pomoc byla v sobotu potřebná u 20 nehod. Včetně té nejsmutnější, k níž došlo až před polednem. Nehodová série však začala už krátce po páté hodině v Kladně, kde hasiče zaměstnalo zasypávání uniklé ropné látky sorbentem; to se ještě naštěstí nikomu nic nestalo. „V Rakovnické ulici došlo k proražení olejové vany při najetí osobního automobilu na přejezdový můstek,“ upřesnila v neděli tuto událost mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová.

„Další výjezdy napříč krajem na sebe nenechaly dlouho čekat. Některé se obešly bez zranění a došlo při nich pouze k poškození karosérií vozidel,“ připomněla. S tím, že vážněji už vypadal malér, který potkal autobus na staré benešovské se silně namrzlou vozovkou. „Na křižovatce mezi obcemi Sulice a Křížkový Újezdec v okrese Praha-východ sjel částečně do příkopu, zůstal nebezpečně nakloněný a hrozilo jeho převrácení,“ uvedla Fliegerová. Řidič neměl možnost sám vystoupit a potřeboval pomoc. Hasiči, kteří si přizvali na pomoc i silničáře, nejprve autobus zajistili proti dalšímu pohybu za pomoci navijáku na zásahové cisterně. Pak se šoféra podařilo dostat ven bez toho, že by bylo třeba uplatnit specializované vyprošťovací zařízení. O ztroskotaný autobus se pak postarala specializované firma.

Bez vyprošťování už se neobešla zmiňované tragédie u Lišan na Rakovnicku, kde v autech zůstali zaklínění lidé. „Profesionální hasiči ze stanice Rakovník museli tyto osoby z automobilů vyprostit za pomoci hydraulického vyprošťovacího zařízení,“ konstatovala Fliegerová. Jeden člověk na místě zemřel, dva další utrpěli zranění; ty záchranáři transportovali do nemocnic vrtulníkem (do pražského Motola) a sanitkou (do nemocnice v Kladně). Nejtěžší zranění utrpěli oba řidiči.

Vyprošťovat bylo třeba i na Kladensku, kde se slánští a kralupští profesionální hasiči sjeli k nehodě na silnici mezi Nabdínem a Černucí: osobní auto tam sjelo do příkopu a převrátilo se na střechu. „Osobě, která zůstala uvězněna uvnitř, museli pomoci hasiči. Vozidlo nejprve zajistili stabilizačními tyčemi a následně osobu za pomoci páteřové desky dostali z vozidla a předali ji do péče zdravotnické záchranné službě,“ uvedla Fliegerová.