„Evropská komunita slunečních fyziků, tedy astronomů zkoumajících naši nejbližší hvězdu, mezi které patří také Astronomický ústav Akademie věd ČR se svým Slunečním oddělením a také podílem na účasti na přípravě budoucího největšího evropského slunečního dalekohledu, vyhlašuje registraci do 'sluneční' soutěže,“ sdělil Suchan.

Mezinárodní vzdělávací soutěž Pohled na Slunce s možností zapojení do 15. října byla zcela nově vyhlášena v rámci přípravy Evropského slunečního dalekohledu. Určena je pro týmy žáků a studentů ve věku 14 až 15 a 15 až 16 let, kteří mají zájem o dění na nebi, ale také o jazyky. Cílem soutěže je vyrobit informační grafiku věnovanou Slunci, přičemž práce musí být v angličtině. Nejzdařilejší díla najdou i další využití. Stanou se součástí on-line encyklopedie pro vzdělávání učitelů.

Společenské centrum v Sedlčanech, modlitebna.
Koná se další ročník Stavby roku. Loni u lidí vyhrála modlitebna v Sedlčanech

„Hlavní cenou je výlet na kanárský ostrov Tenerife a návštěva tam umístěných evropských slunečních dalekohledů,“ upozornil Suchan. Zájemce o podrobnosti odkázal na web v češtině, přičemž připomněl, že tam lze zhlédnout i videa o nejpodstatnějších objevech v historii slunečního výzkumu.

On-line finále Astronomické olympiády

Soutěžení s astronomy má ve středních Čechách i v hlavním městě popularitu. Ačkoli jde o náročný obor, jež pracuje s poznatky, které se běžně ve školách neučí. Mimo jiné to potvrzují zkušenosti z uplynulých týdnů. V netradičním on-line finále celostátního kola XVIII. ročníku Astronomické olympiády, uspořádaném na dálku kvůli koronavirovým omezením,  zvítězil v kategorii EF (8. a 9. ročník základní školy) Martin Kudrna z Gymnázia Jana Keplera v Praze. V celostátních kolech soutěže pro střední školy exceloval David Bálek z příbramského gymnázia.

V kategorii AB získal druhé místo, když jej v celkovém pořadí předstihl Marco Souza de Joode z pražského Gymnázia Nad Štolou, a v kategorii CD prvenství Bálkovi neuniklo. V rámci doprovodného programu mohli účastníci olympiády na dálku nahlédnout právě na pracoviště Slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR, která jsou za běžných okolností přístupná jen několika pozorovatelům Slunce.

Vizualizace nového pavilonu goril v pražské zoo.
Zoo Praha staví obří pavilon goril. Návštěvníkům přiblíží africký venkov

„Seznámili se s odbornými programy České astronomické společnosti zaměřenými na proměnné hvězdy a exoplanety, navštívili robotické observatoře na jižní Moravě a v Toskánsku,“ přiblížil Suchan s dodatkem, že v další části byly připraveny ještě komentované prohlídky pražského planetária a Štefánikovy hvězdárny. „Na virtuální návštěvu můžete nyní zavítat i vy, a to on-line,“ doporučil.