Ukočírovat tak rozmanité společenství nebude jednoduchý úkol, vzkázala končící hejtmanka své předpokládané nástupkyni Petře Peckové (za STAN). „Za sebe mohu říci, že s tak velkou koalicí to nebude mít snadné,“ nabídla z vlastní zkušenosti – s tím, že správně směrovat novou radu kraje bude pro Peckovou velká výzva. ANO nicméně slibuje, že to svým nástupcům nebude ztěžovat a do budoucí koalice nemíní zasévat rozpory. Očekává však, že ty se projeví samy – třeba v souvislosti s odlišnými názory na dostavbu středočeského úseku dálnice D3. „Postoje jsou jasné – stačilo sledovat předvolební debaty,“ řekla Deníku Pokorná Jermanová.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek
Dušek: Pod tisíc případů denně se Česko dostane dřív než v půlce prosince

Novým zastupitelům v té souvislosti vzkazuje, že kraj získal od Státního fondu dopravní infrastruktury tři miliardy korun na významné stavby – zmínila například již fungující část obchvatu Jesenice či přípravu obchvatu Jílového – s tím, že jde o investice, jež jsou na D3 navázané. Odcházející hejtmanka také nástupce varuje před tendencemi dělat čistky na krajském úřadu – alespoň se doslechla, že něco takového se prý chystá; má dokonce existovat seznam lidí, kteří by měli odejít. K tomu odcházející radní Martin Herman (ANO) poznamenal, že úředníci jsou profesionálové, odborníci na konkrétní oblasti nezávislí na politicích – a spolupráci s většinou z nich může doporučit.

Úlohou ANO bude nyní opoziční práce, přičemž v té souvislosti mu jako nejsilnější opoziční straně podle zvyklosti patří post předsedy kontrolního výboru. Pro volbu, která bude následovat až po volbě nové hejtmanky a nových radních, nominuje ANO na tento post dosavadního radního Roberta Bezděka. Mezi členy výboru má mít ANO i další zástupce, přičemž nominuje i někdejšího hejtmana z řad ČSSD Josefa Řiháka. Jeho odbornost a zkušenosti budou přínosem, míní Herman, který je současně předsedou zastupitelského klubu ANO. Z jiných stran navrhuje ještě Pavla Hubeného (KSČM), a to za člena majetkové komise. Opět s očekáváním, že bude platným opozičním členem. To, že se oba do nového zastupitelstva nedostali, není problém: členy výborů zastupitelstva i komisí rady jsou i lidé, kteří nejsou členy zastupitelstva – i v minulých volebních obdobích tomu tak bylo.

Ilustrační foto.
Na správu krajských silnic má dohlížet nový manažer