Významným bodem v kalendáři připomínek událostí před osmi desetiletími je obec Panenské Břežany na Praze-východ. V jednom z tamních zámků (nikoli však v tom, kde měl svou rezidenci Heydrich a odkud vyjel vstříc smrti z rukou československých parašutistů) se nyní nachází Památník národního útlaku a odboje, připomínající události z doby okupace.

Velká vzpomínková akce, na niž zve Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu, se tam uskuteční v sobotu 28. května: Den Jana Kubiše. Ten byl jedním z přímých vykonavatelů atentátu; společně s Jozefem Gabčíkem. Dále se na 11.–12. června chystá pietní akt v Památníku Lidice, připomněla Dlouhá. Jedním dechem však zdůrazňuje: „Oba památníky je možné navštívit i jindy během roku.“

Dvě velké akce o víkendech

close Horní zámek v Panenských Břežanech. info Zdroj: MCU Libor Sváček zoom_in Horní zámek v Panenských Břežanech. Panenskobřežanský Horní zámek je v současnosti majetkem Středočeského kraje. Právě jeho Oblastní muzeum Praha-východ zde vybudovalo Památník národního útlaku a odboje. Celoročně si zde lze prohlédnout expozici Zločin a trest; navštívit je také možné Santiniho kapli sv. Anny. Na poslední květnovou sobotu chystá tento památník celodenní vzpomínkovou akci, ne náhodou pojmenovanou právě po Kubišovi. K vidění bude mimo jiné jen příležitostně vystavovaný dopis, který člen výsadku odeslal Marii Žilanové dva týdny před uskutečněním atentátu.

Nádvoří Horního zámku a jeho park také nabídnou panely přinášející informace o výsadcích parašutistů v období druhé světové války. „Kromě toho je na celý den připraven bohatý tematický program s přednáškami, filmem, koncertem, prohlídkou vojenské techniky i exkurzí do vojenského tábora v zámeckém parku,“ vypočetla Dlouhá, co se chystá.

Očekávanou atraktivitou se stane představení okolností atentátu ve virtuální realitě. Stejně jako při minulé připomínce výročí bude mimořádně zpřístupněn také areál panenskobřežanského Dolního zámku – právě toho, kde Heydrich bydlel a jeho rodina tam zůstala i po jeho smrti.

Druhý víkend v červnu bude v Lidicích na Kladensku patřit připomínce osudu obce, kterou se nacisté pokusili vyhladit z krajiny, map i paměti. „Na nádvoří muzea se v sobotu 11. června odehraje celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice a také Děkovný koncert Pro Lidice. Další den bude následovat mimo jiné mše svatá sloužená Dominikem kardinálem Dukou a kladení květinových darů ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů,“ upozorňuje Dlouhá na významné body programu.

Ve výstavní síni Pod Tribunou dále lidický památník představí obměněnou výstavu Lidice (v) minulosti a v síni In memoriam nabídne putovní výstavu Lidická tragédie. Tradičně je v Lidicích také možné navštívit Růžový sad – jeden z nejvýznamnějších na světě, Lidickou galerii i domek číslo 116, kde je umístěna stálá expozice Stavíme nové Lidice.

Pozvání k památníkům

Po stopách odboje se lze ve středních Čechách vydat na mnohá další místa: jak v obcích a městech, tak i v přírodě, upozorňuje projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu Karolína Kratochvílová. „V oblasti Brd nebo na Křivoklátsku často docházelo k seskokům parašutistů. Při procházkách v těchto oblastech narazíte na řadu menších památníků, které hrdinné činy připomínají. Výjimkou je pomník seskoku Gabčíka a Kubiše,“ odkázala na nyní hojně navštěvovaný památník u městyse Nehvizdy na Praze-východ.