„Podpořte svým hlasem tu, která se vám nejvíc líbí – světový mír a lásku mezi lidmi na celém světě si přejí všechny,“ uvádí k odkazu na facebookovou galerii, kde uživatelé do neděle mohou pomocí tlačítka podpořit postavičku, která je zaujala nejvíc.

Galerii nicméně nezveřejňuje kraj, ale Český výbor pro UNICEF (Dětský fond organizace spojených národů). Právě jemu jsou totiž určeny figurky, které k bohulibému účelu vyráběli středočeští žáci i středoškoláci. Budou nabídnuty k takzvané adopci – k prodeji na e-shopu za jednotnou cenu 600 Kč.

Pomůže to získávat peníze na očkování dětí v těch končinách, které jsme i navykli označovat jako „rozvojové země“ nebo „třetí svět“. Částka není zvolena náhodou: šest stovek představuje průměrné náklady na očkování jednoho dítěte proti závažným onemocněním, jejichž následky mohou být i smrtelné: jde o černý kašel, dětskou obrnu, spalničky, tetanus, tuberkulózu a záškrt. Odtud také pramení motto: Adoptuj panenku a zachráníš dítě.

Částka se z našeho pohledu může zdát vysoká – náklady ale nelze počítat podle našich měřítek. Mimo jiné je třeba udržet vakcíny v chladu v oblastech bez pro nás běžných civilizačních vymožeností, zajistit dopravu materiálu i očkovacích týmů i tam, kde chybějí nám známé komunikace (a to často s překonáváním velkých vzdáleností) – a nezřídka je třeba pamatovat i na zajišťování bezpečnosti, protože jde o rizikové oblasti sužované konflikty. Nejedná se tedy o nyní i u nás velmi aktuální očkování proti koronaviru. Jde o celosvětový boj proti nemocem, z nichž mnohé už u nás prakticky neznáme.

Školáci ze středních Čech (a rovněž obyvatelé domovů seniorů) se do této kampaně prostřednictvím výroby panenek zapojují již několik let. Šijí je podle jednotného střihu, načež figurky dozdobí (a také pojmenují) podle vlastní fantazie. Mezi 63 díly, která loni pro potřeby UNICEF Česká republika vytvořili v juniorské kategorii středočeští žáci a studenti, tak vedle „běžných“ postaviček nechybí třeba mořská panna Ariel, kosmonautka Dominika, indiánka Bílá holubice, čert Kleofáš či například filmová Hermiona. Autorkami jsou většinou dívky – podle provedení se zdá, že jak šestileté, tak i šestnáctileté – avšak nechybí ani šestice chlapců. A v několika případech se zapojily i celé kolektivy: jak školáci z Kolína či žáci školy při léčebně pro děti s obezitou či onemocněními kloubů a srdce v Poděbradech, tak hned dva ročníky budoucích aranžérek z Kolína.

S oceněním tvůrců, jejichž panenky získají nejvyšší počty hlasů, počítá české zastoupení UNICEF na přelomu května června.