"K uctění památky britské královny Alžběty II. dnes nasvítíme Petřínskou rozhlednu, a to v barvách Spojeného království. Současně řešíme případný vznik kondolenční knihy nebo pietního místa. V tomto případě je zatím na podobná rozhodnutí příliš brzy. Budeme však postupovat striktně dle protokolu a případně také v součinnosti s vládou České republiky," uvedl ve čtvrtek mluvčí.

Petřínská rozhledna umožňuje nasvícení v různých barvách kontrolované počítačem. V minulosti město možnost využilo například k uctění obětí teroristických útoků, magistrát také pravidelně nasvícením připomíná různé svátky nebo světové dny.

Britské velvyslanectví v Praze spustilo po úmrtí královny vlajku na půl žerdi a sdílelo oficiální oznámení Buckinghamského paláce, sdělila jeho mluvčí Eva Bouchalová. Dodala, že před budovou ambasády na Malé Straně se již objevilo několik svíček. Více se podle ní v tuto chvíli velvyslanectví nebude ke skonu královny vyjadřovat.

Historická návštěva královny v roce 1996 se stala první oficiální cestou britského panovníka na území Čech a Moravy v tisícileté historii vztahů obou zemí. Do Česka ji pozval tehdejší prezident Václav Havel a během návštěvy královna zavítala i do Brna.

"Královna Alžběta navštěvuje každou zemi jen jednou. Prahu navštívila v roce 1996, kdy ji přivítal tehdejší prezident Václav Havel. Tuto noc bude na její počet svítit Petřínská rozhledna v britských barvách," napsal večer Hřib.

Po příletu do Prahy 27. března 1996 předala tehdy sedmdesátiletá Alžběta II. svému hostiteli, prezidentu Václavu Havlovi, Velkokříž britského Řádu Lázně, jedno z nejvyšších britských vyznamenání. Havel dekoroval královnu řádem Bílého lva první třídy s Řádovým řetězem, který přísluší jen hlavám států.

První pražskou pamětihodností, kterou si v úvodu návštěvy královna a vévoda z Edinburghu prohlédli, byl Karlův most. Královský pár se pozdravil s Pražany a návštěvníky hlavního města. Vyvrcholením prvního dne návštěvy byla večeře na Pražském hradě, během které se v přípitku královna zmínila o mnichovské dohodě jako o "jediném stínu", který česko-britské vztahy zatěžuje.

Následující den se královna setkala s tehdejším premiérem Václavem Klausem a předsedou Poslanecké sněmovny Milanem Uhdem a navštívila také Brno, kde ji stejně jako v Praze vítaly davy nadšených lidí. Poslední den návštěvy si prohlédla pražskou Staroměstskou radnici a Pražský hrad, seznámila se s prací české pobočky Britské rady a v Betlémské kapli se setkala s britskou komunitou v Praze. Osobně se také pozdravila s vdovami po českých letcích, kteří za druhé světové války sloužili v britském letectvu.