Přičiněním krajského radního Karla Bendla (ODS), který má na starost oblast silniční dopravy, a hejtmanky Petry Peckové (STAN) se prostřednictvím sociálních sítí rozletěly do světa informace, že „ve Středočeském kraji silničáři opravdu nespí“ – jak Bendl výslovně zdůraznil s i vykřičníkem.

„Tak už to začalo,“ poznamenala hejtmanka. Odkazuje na adresu ksus.cz/mapaov/index.html, kde je možné sledovat aktuální informace o pohybu vozidel zimní údržby. Bendl zase mimo jiné připomíná telefonní číslo krajského dispečinku s nepřetržitou službou: 724 799 159. Uvádí však také, že sypače prostě nemohou být všude naráz – přičemž je si nutné uvědomit, že než vozidlo jezdící po určené trase projede dva dané okruhy, chvíli to trvá. „A sněhu logicky přibývá i tam, kde technika s radlicemi už projela. Asi nejhorší bývá situace v kopcích – anebo naopak na rovných širých pláních, kde je sníh hnán vysokou rychlostí větru; i na ošetřeném povrchu se během chvíle opět vytvoří jazyky,“ tlumočí Bendl slova mluvčí krajských silničářů Petry Kučerové.

Ilustrační foto.
O středočeské hlavní tahy pečuje dohromady 140 sypačů silničářů

Meteorologové upozorňují řidiče i chodce nejenom na sněžení, ale především varují před náledím a zmrazky, s nimiž je třeba počítat po celý víkend. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu varuje jak před nebezpečím úrazu v důsledku uklouznutí, tak před možnými problémy v dopravě a zvýšenou nehodovostí; někde mohou nastat i zásobovací problémy.

„Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven,“ radí výstražná informace meteorologického ústavu.