„My jsme měli vyhlédnutá místa v našich zařízeních, ale nakonec jsme zvolili to jejich, protože bylo nejblíž,“ vysvětlil Deníku Hrabánek. S tím, že na Zahradním Městě budou evakuovaní klienti moci zůstat do poloviny června. Protože je zřejmé, že návrat do Roztok nebude možný v řádu týdnů ani měsíců, středočeský radní se ve čtvrtek ráno spojil s ředitelkou tamního domova, aby nabídl připravenost pomoci s dlouhodobějším umístěním klientů.

„Připravili jsme kapacity, kdyby to bylo potřeba, ale mám informace, že naší nabídky asi nevyužijí,“ uvedl Hrabánek. S vysvětlením, že provozovatel má i další pobočky – a zřejmě si dokáže poradit vlastními silami. „Přesto ty kapacity máme zaktivované,“ ujistil, že se nestane, že by klienti neměli kam jít.

Stát nabízí desítky tisíc

Hmotnou pomoc pro klienty z vyhořelého domova kraj nechystá. Tu ve čtvrtek ohlásil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná dotace spojená s náhradním ubytováním a péčí o poškozené může dosáhnout až 63 750 Kč. Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon upřesnil, že maximální částka, kterou je možné poskytnout, byla vyčíslena jako patnáctinásobek životního minima. Peníze jsou jako jednorázová dávka určeny klientům, jejichž majetkové poměry jim neumožňují překonat nepříznivou situaci související s vážnou mimořádnou událostí.

2. června 2022 ráno po požáru v Domově Alzheimer Roztoky u Prahy, který vypukl ve večerních hodinách 1. června 2022.
Dary i útočiště: Po požáru alzheimer centra se zvedla vlna solidarity

Najmon dále upozornil, že lidé, které postihl požár, mohou také požádat o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje. V tomto případě jde například o zaplacení správního poplatku v souvislosti se ztrátou osobních dokladů, za vydání duplikátu rodného listu a podobně. Pomoc nabízí i Renata Malichová stojící v čele příbramského úřadu práce, který má funkci krajské pobočky.

„Jsme připraveni zájemcům jakkoli pomoci; mohou se na nás tedy obracet i v případě, že budou potřebovat radu,“ připomněla ředitelka Malichová, že úředníci poskytnou i podporu, která se nepřepočítává na koruny. Radní Hrabánek očekává, že rovněž provozovatel zle poškozeného domova v Roztokách bude moci využít pomoc od státu: v podobě čerpání peněz na opravu z nějakých dotačních titulů.

Přijde čas kontrol a cvičení

Hlavní město na malér v Roztokách hodlá reagovat ještě jiným způsobem. Chystá se ve spolupráci s hasiči zkontrolovat, jak jsou zabezpečena zařízení pobytových sociálních služeb, jejichž zřizovatelem není město. Cílem je prověřit, zda jejich provozovatelé neopomněli dodržovat některé předpisy a nařízení, které jsou pro tyto objekty specifické – a najdou se pravidla přímo svádějící k tomu, aby se na ně kvůli usnadnění chodu zařízení „pozapomnělo“.

2. června 2022 ráno po požáru v Domově Alzheimer Roztoky u Prahy, který vypukl ve večerních hodinách 1. června 2022.
Tragický požár v Roztokách: Plameny jsme pozorovali z okna, líčí očití svědci

Středočeši něco podobného neplánují. „Nemáme pravomoc někam posílat hasiče na kontrolu; myslím ale, že podnět vzejde od nich samotných,“ poznamenal Hrabánek. Upozornil však, že bez ohledu na to, co se ve středu stalo v Roztokách, má kraj něco připraveno pro domovy seniorů, které sám zřizuje. Už v únoru se začalo dojednávat uspořádání přednášek pro zaměstnance domovů. „Ale i přímo pro seniory, protože požáry často vznikají jejich zaviněním,“ řekl radní, jenž má v úmyslu prostřednictvím center POSEZ zpřístupnit tyto přednášky i dalším zájemcům z řad seniorské populace.

Příští týden v úterý pak Hrabánek na schůzce s řediteli krajských organizací poskytujících pobytové sociální služby probere, jak jak reagovat na tragický požár v Roztokách. „Budu jim opakovat, aby znovu prošli evakuační plány a připravili požární i evakuační cvičení,“ řekl Deníku.