To, že již v pátek odstartovala rozsáhlá celorepubliková dopravně bezpečnostní akce, potvrdila Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ. „Pokračovat bude i během příštího víkendu,“ konstatovala s tím, že hlavním cílem je zajistit bezpečnost dopravy, ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a upozornit řidiče, aby byli maximálně opatrní a ohleduplní.

Je to na místě v souvislosti s očekávaným několikanásobným navýšením hustoty prázdninového provozu – a to zvláště o víkendech. Včetně prodlouženého víkendu v červenci. Nejenom o víkendových dnech se ovšem během prázdnin stává velké množství nehod (často i s vážnými zraněními) připisovaných rychlé jízdě či nepozornosti, ale také únavě z tepla, oslnění sluncem – a také nevyspání řidičů na delších cestách.

Policejní kontroly se soustřeďují zejména na úseky s vysokou intenzitou dopravy a na místa, kde se často bourá. Hlavním zájmem policistů jsou v rámci dopravně-bezpečnostní akce provázející začátek prázdnin dodržování stanovené rychlosti, telefonování za jízdy a kontrola používání bezpečnostních pásů. Tradičně však nezůstávají stranou pozornosti ani předepsané doklady a technický stav vozidel.

„Středočeští policisté se také zaměří na bezdůvodnou jízdu v levém jízdním pruhu na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla,“ upozornila Hašlová. Připomněla, že na pravidla jízdy v jízdních pruzích mnozí řidiči zapomínají. Hlavně na to, že mimo obec se na silnici o dvou nebo více pruzích – typicky dálnicích před Prahou, pokud v místě zrovna není dopravní omezení – má jezdit v pravém pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet pouze v případech, když je to nutné k objíždění či předjíždění. Leckterým šoférům také zjevně není dostatečně jasné, že na dálnici se třemi jízdními pruhy není pravým pruhem ten prostřední.

Třebaže se policisté do kontrol vrhli s velkým nasazením, během uplynulého víkendu se na různých místech středních Čech stalo hned několik těžkých havárií. Nejzávažnější následky měla nedělní nehoda na Mladoboleslavsku, kde u obce Skyšice zemřel ve vraku auta převráceného na střechu řidič, který krátce předtím pravděpodobně ujel od jiné nehody. Už v sobotu si těžké zranění vyžádal čelní střet dvou aut na přehledném úseku obchvatu Kolína. Vážný úraz utrpěl také mladý řidič, který ve Vraňanech na Mělnicku naboural do oplocení a kapličky rozvodů zemního plynu. Dechová zkouška prozradila, že byl pod vlivem alkoholu.