Ti již odebrali a odevzdali celkem 1653 vzorků pro laboratorní testy na koronavirus, informovala ve středu mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová.

„Vytvořeny byly dva týmy, jeden v Kladně a druhý v Příbrami, které jezdí odebírat vzorky na žádost krajské hygienické stanice nebo Centrálního řídicího týmu covid-19 do domovů seniorů, ubytoven a pečovatelských domů na území kraje,“ upřesnila, že hasiči jsou vysíláni na místa, kde je to nejvíc potřeba: tam, kde je riziko výskytu onemocnění nebylo byl hlášen kontakt s osobou, jež může být pozitivní. Úkolem hasičů je zastat funkci mobilního odběrového místa: bezpečně získat vzorky, které jsou pak předány k laboratornímu vyhodnocení.

Ilustrační foto
Přírůstek nakažených koronavirem se v okresech počítá na desítky

K tomu, jak při práci v ochranných oblecích známých z nemocnic i za použití dalšího zdravotnického vybavení zajistit odběry (a současně jak následně zajistit dekontaminaci použitých prostor včetně dezinfekce svého vozidla), byli hasiči proškoleni ve čtvrtek 22. října – a od následujícího pondělka začali zajišťovat odběry. Od té doby oba jejich dvoučlenné týmy, kde alespoň jeden člen má zdravotnické vzdělání, zvládly do úterka objet kvůli odběrům rovné tři desítky lokalit po celých středních Čechách. Někde, jako 3. listopadu v Příbrami, zajišťovaly odebrání jen sedmi vzorků, jinde, což bylo 10. listopadu v Mělníku, jich naráz odebíraly 155; zpravidla se však jednalo o několik desítek.

Pomoc hasičů oceňuje krajský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO), jenž s uznáním zhodnotil, že hned během prvních čtyř dnů činnosti hasičských týmů se počet jimi zajištěných odběrů vyšplhal na pět stovek. A to právě v době, kdy se Středočeský kraj dostal v celorepublikovém měřítku do čela srovnání regionů podle nově odhalovaných případů nákazy. Práce těchto týmů je jednoznačně obrovskou pomocí jak hygienikům, tak Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje,“ pochválil Bezděk.

Oddělení ARO v nemocnici v Hořovicích
Nových případů covidu je méně než před týdnem. Výrazně ovšem přibylo zemřelých

„V současné době pracuje v rámci Hasičského záchranného sboru České republiky 17 týmů,“ konstatovala Fliegerová. S tím, že většinou stačí jeden odběrový tým na kraj. „V hlavním městě Praze, ve Středočeském kraji a v Jihomoravském kraji působí dva,“ upřesnila.