Nové vedení kraje v rámci vznikající velké koalice všech stran úspěšných ve volbách kromě nyní vládnoucího hnutí ANO má jasnou prioritu: podílet se na řešení koronavirové krize. Pecková však zdůrazňuje, že to neznamená, že by se mělo zapomenout záležitosti, které označuje jako minulé resty. „Co nejdříve zveřejníme všechny problematické informace, které kraj zatajoval. Ať už se to týká podezřelých externích smluv nebo interních odměn,“ slibuje.

Data, s nimiž chce vyjít na světlo, však ještě nemusí být úplně jednoduché získat od krajského úřadu. Alespoň za situace, že v jeho čele bude stát nynější ředitel Jiří Holub.

Podpis dohody je za dveřmi

Společný program i smlouva o spolupráci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj (kteří v 65členném zastupitelstvu mají dohromady 50 hlasů) jsou nejen dojednány, ale většinou už rovněž odsouhlaseny stranickými orgány. Čeká se na výsledek jednání středočeských Pirátů, kteří by svou krajskou debatu spojenou s hlasováním měli uzavřít v pondělí.

Podepsání smlouvy o koaliční spolupráci pak už nic nebude bránit – a chystá se to již na počátek listopadu. K samotnému předání moci následně dojde na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva v novém, povolebním složení. S jeho svoláním se zatím předběžně počítá ve druhé polovině listopadu, pokud to umožní rozhodnutí krajského soudu o dvou podaných stížnostech na volby.

Restaurace mají zavřeno.
Živnostníci opět bojují. Jaké kompenzace jim mají pomoci tentokrát?

Samá příznivá očekávání

„Jsem rád, že můžeme v této době přinést veřejnosti i jednu dobrou zprávu. Podařilo se najít shodu o programu ve všech oblastech správy kraje,“ připomněl v úterý lídr středočeské ODS a budoucí vicehejtman Martin Kupka, který má mít v radě kraje na starosti dopravní infrastrukturu. „Jednání byla vstřícná – a měla v krátkém čase jasný výstup. To je dobrý signál,“ pochválil vzájemnou spolupráci už ve stavu zrodu.

„Dosavadní jednání se nesla v konstruktivním a pozitivním duchu; všichni spolu od počátku intenzivně komunikují,“ připojila se Pecková, jež se jako budoucí hejtmanka má starat o oblasti bezpečnosti, vnějších vztahů, ICT a digitalizace.

Lídr Pirátů Jiří Snížek, jehož strana bude v budoucí radě kraje dohlížet na regionální rozvoj a územní plánování, očekává, že se podaří kraj „přepnout z udržovacího režimu směrem k rozvoji“. Slibuje to podle něj programové prohlášení, které jako mantinely práce pro následující čtyři roky připravili zastupitelé společně s odborníky. „Jako Piráti dohlédneme na to, že kraj bude skutečně transparentní a otevřený ve všech možných ohledech,“ plánuje Snížek.

Lidé v rouškách, dodržování vládních opatření. Ostrava 21. října 2020
PŘEHLEDNĚ: Od středy platí nová přísnější opatření. Co policie bude kontrolovat?

Také koalice Spojenců pro Středočeský kraj průběh jednání chválí. „Jsem moc rád, že jsme dokázali, že se umíme dohodnout,“ řekl v úterý její lídr Jan Jakob (TOP 09), který se má stát radním pro kulturu, památky a cestovní ruch. „Dojednání programového prohlášení, ve kterém jsou zohledněny programové priority všech zúčastněných, je dobrým základem pro budoucí spolupráci ve prospěch středočeských občanů,“ míní.

Hlavní plány budoucí koalice

- Společným cílem je otevřený, efektivně a odpovědně hospodařící Středočeský kraj.

- Důraz koaliční partneři kladou na vzdělání, digitalizaci, inovace, transparentnost a investice. Chtějí usilovat o všestranný rozvoj celého území a o to, aby byl kraj vstřícný ke svým obyvatelům, obcím a podnikatelskému i neziskovému sektoru.

- Střední Čechy mají podle sdílené vize potenciál stát se jedním z nejbohatších regionů Evropy, sídlem technologických firem, regionem vytvářejícím produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou – a vůbec místem, kde se lidem dobře žije.

Zdroj: Eva Maříková, tajemnice klubu STAN