Kromě Mělnicka byly vybrány i oblasti Příbramska, Mnichovohradišťska a Benešovska. Pokračující projekt Českého rybářského svazu podpořili krajští radní loni v září a schválili poskytnutí dotace ve výši 150 000 korun na nákup násady. Už v říjnu pak byly tisíce  pstruhů vypuštěny nejdříve do říček Mohelka a Zábrdka na Mnichovohradišťsku a posléze do potoků potoků a říček u Týnce nad Sázavou, na Benešovsku, Příbramsku a Hořovicku.

Opakované vysazení násady je klíčové

Že možnou cestou k záchraně pstruhů je právě opakované vysazení nové násady, připomněla tento týden v souvislosti s aktuálním vypouštěním ryb do středočeských říček krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková. „Právě touhle cestou se vydal Středočeský územní svaz Českého rybářského svazu ve spolupráci se Středočeským krajem. V regionu je několik vhodných lokalit, kde by nová populace pstruha měla dobře prosperovat. Dohromady bylo vypuštěno zhruba 11 000 kusů pstruha,“  shrnula.

Podle webu Středočeského kraje byly lokality vybrány s ohledem na vhodné podmínky. Tou nejdůležitější je celoroční dostatek vody. „Ideální stav každé vyvážené populace spočívá v zastoupení všech věkových ročníků daného druhu. Rybáři proto postupně během několika let vysadí roční a dvouletou násadu o minimální kusové velikosti 15 centimetrů,“ píše se na webu s tím, že by mělo dojít k vytvoření reprodukceschopného generačního hejna pstruha obecného potočního.

Jana Skopalíková dodala, že Středočeský kraj spolupracuje na zachování populací původních druhů a vyváženého společenstva ryb dlouhodobě. „V minulých letech se podporovaly populace reofilních ryb, nyní je to pstruh obecný potoční. Věřím, že projekt, který potrvá do roku 2024, přispěje ke stabilizaci a rozšíření tohoto druhu v našem regionu,“ dodala.