„Přítomnost alkoholu u řidičů byla provedenými dechovými zkouškami vyloučena,“ informovala Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ. Připomněla, že podle předběžných závěrů se zřejmě na havárii podepsalo nedání přednosti v jízdě.

Stejnou příčinu měla zřejmě bouračka v Jirnech, kde se půl hodiny před sedmou srazila dvě auta ve světelné křižovatce ulic Brandýská a Poděbradská. „Zde se naštěstí nehoda obešla bez zranění účastníků,“ připomněla Hašlová. Konstatovala, že nakonec nebyla nutná ani účast policistů: řidiči se na místě dohodli a vyplnili formulář pro pojišťovny. Nic dramatického naštěstí neprovázelo ani několik dalších nehod, k nimž v regionu došlo během pondělního rána.

V nynějším období provázeném rozmary zimy policisté řidiče upozorňují zvláště na to, že nemohou jezdit tak, jak jsou zvyklí jindy. Jízdu je nutné přizpůsobit povětrnostním podmínkám vždy a za všech okolností – v době, kdy hrozí sněžení, nebezpečí námrazy a tvorby ledu na vozovkách to ovšem platí dvojnásob.

Na zimní podmínky je navíc třeba myslet už před usednutím za volant. Než vyjedou, mají šoféři povinnost odstranit z vozidel snít a led, který by se mohl uvolnit během jízdy. Je tedy nepřijatelné vidět na silnicích nejen „tankisty“ mající na skle očištěný pouze úzký průzor, ale v silničním provozu nemají co dělat ani osobní auta, jimž chuchvalce sněhu odlétají za jízdy ze střechy nebo z kapoty, či nákladní vozidla, jimž z horní části plachty odpadávají dokonce i kusy ledu. 

Hlavně řidiči kamionů si stěžují: chybí rampy, které by umožnily bezpečné očištění střechy návěsu. Jejich stesky by však určitě neutěšily nikoho, komu by uvolněný led praštil do auta. Nebo třeba i zasáhl hlavu nic netušícího chodce. 

I to, jak řidiči tyhle povinnosti dodržují, policisté nyní kontrolují. A za odhalené chyby se platí. Při projednání přestupku na místě může padnout pokuta do dvou tisíc korun, ve správním řízení do 2500 korun. Jaké jsou reálné taxy, však lze podle Hašlové vyčíslit těžko. „Z pohledu statistiky se nejedná o sledovaný údaj, proto nelze sdělit, v jaké výši jsou pokuty za tyto přestupky udělovány nejčastěji,“ vysvětlila policistka. Pouze obecně konstatovala, že při stanovení výše pokuty se vždy přihlíží k okolnostem konkrétního případu.