Popisy, co se vlastně u vás ve škole minulý týden stalo, se rozcházejí. A to včetně toho, jestli učitel byl, nebo nebyl opilý. Můžete nám věc shrnout vy?
Z našich interních šetření s žáky, učiteli i dotčeným pedagogem a kontrolou kamerových záznamů vyplynulo, že v rámci hodiny tělocviku měl učitel tělocviku pohrozit některým žákům při ukončení hodiny startovací pistolí, která je učební pomůckou. Žáci, které jsme měli možnost vyslechnout, pochopili jednání pedagoga jako nevydařený vtip. Na videu, které pořídil jeden z žáků a které zachycuje prověřovaný incident, je slyšet smích. Zpráva o tom, že by měl být pedagog opilý, se k nám dostala až z médií. Z osobního jednání s ním jsme nikdo z přítomných nepojal podezření, že by měl být pod vlivem návykových látek.

Některé hlasy označují postup vedení školy po události jako liknavý, co na to říkáte?
Během středy 24. ledna, kdy k věci došlo, se žáci nesvěřili žádnému z pedagogů. Informaci o incidentu zaznamenalo vedení školy až ve čtvrtek 25. ledna v ranních hodinách, kdy se s věcí svěřilo několik žáků řadové učitelce. Tato učitelka následně aktivovala zástupkyni ředitelky a došlo ke kontrole kamerových záznamů. Zhruba po 20 minutách od nahlášení incidentu jsem byla kontaktována já jako ředitelka školy. Během několika minut jsme po koordinaci v rámci vedení školy zahájili výslechy žáků, kteří byli incidentu přítomni. Poté jsme vyslechli i samotného pedagoga, který se měl incidentu dopustit. Zhruba hodinu po zahájení prvních výslechů jsme pedagoga vykázali z areálu školy.

Zmínila jste, že věc vyšetřuje policie. Je to i důvod dosavadního informačního embarga?Ano, policií jsem byla vyzvána, abych neuveřejňovala v této fázi vyšetřování žádné detailnější informace, protože bych mohla ovlivnit svědky a zmařit tak vyšetřování. Proto byli rodiče o incidentu informování až v průběhu soboty prostřednictvím on-line školního systému Bakaláři. Zpráva pro rodiče byla velmi obecná, ale považovala jsem za vhodné, aby byli rodiče o věci informováni co nejdříve, byť bez uvedení podrobností případu.

Situace před Střední odbornou školou a odborným učilištěm Neklanova v Roudnici nad Labem v pondělí 29. ledna ráno.
Incident s pistolí ve škole: Byl to jen špatný vtip, hájí učitele kolegové

Zaslechli jsme, že jste v souvislosti s incidentem měla vyhrožovat zaměstnancům, vyhazovat policisty nebo že někdo ze školy byl o víkendu u dětí, aby nestávkovaly…Tady se musím důrazně ohradit proti tomu, že bychom já nebo kdokoliv z vedení školy měli vyhrožovat zaměstnancům, aby věc nešířili, nebo jakkoli působit na policii, aby věc neprověřovala. Právě naopak, s policií od prvního okamžiku plně spolupracujeme, jsme s ní v intenzivním kontaktu a poskytujeme veškeré informace, které máme k dispozici. Naši právní zástupci dokonce hned v průběhu čtvrtka začali připravovat trestní oznámení. Stejně tak nemám informaci o tom, že by kdokoliv z vedení školy měl ovlivňovat žáky.

Dnes jsme zaznamenali, že se ve škole žákům i pedagogům kontrolují tašky. Je to jedno z avizovaných nových bezpečnostních opatření ve škole po incidentu s pistolí?
Prozatím zůstáváme u tohoto opatření. Areál školy je současně monitorován kamerovým systémem. Také budeme informovat veškeré studenty a pedagogy, aby v případě jakéhokoliv podezření neprodleně informovali vedení školy. Čím dříve se totiž vedení o případném incidentu dozví, tím dříve může věc řešit. Věc ale bereme velmi vážně a bezpečí našich žáků a pedagogů zůstává naší naprostou prioritou.

Ilustrační foto.
Učitel měl v Roudnici hrozit zbraní žákům. Rodiče se bojí, děti mluví o stávce

Zřizovatelem vaší školy je Ústecký kraj. Má od vás informace o incidentu a namítá něco vůči vašemu postupu?Tuto záležitost a celý postup ve věci samozřejmě intenzivně od čtvrtečního rána komunikujeme a konzultujeme s naším zřizovatelem. Současně probíhá komunikace a konzultace přímo s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Doposud jsme ze strany zřizovatele ani ministerstva neobdrželi jakékoliv námitky či připomínky.

Platí, co jste v sobotu napsala rodičům, že inkriminovaný pedagog už není vaším zaměstnancem? Byly s ním mimochodem někdy předtím problémy?
S dotčeným pedagogem byl ihned rozvázán pracovní poměr. Do areálu školy proto už nemá přístup. Spolupráce s ním trvala od roku 2007, přičemž za celou dobu nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo z jeho strany dojít k takovému incidentu. Byl to pro nás samozřejmě šok.

Mohlo by vás zajímat: Ostudy regionu: mrazírny a koželužna v Litoměřicích, dům bez razítka v Budyni

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín