Ve čtvrtek předané sanitky značky Volkswagen Transporter odjely na dvanáct stálých stanovišť. Radost z nich mají v Benešově, Kolíně, Rakovníku, Brandýse nad Labem, Hořovicích, Čáslavi, Neratovicích, Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Příbrami, Roztokách u Prahy a v Krásné Hoře. Všechny vozy jsou vybaveny transportní technikou, transportními nosítky a křesly s pásovým systémem umožňujícím snadný pohyb po schodech.

Vybavení zahrnuje také nejmodernější přístrojovou techniku, například přístroje na připojení na umělou plicní ventilaci, defibrilátory, odsávačky nebo injekční dávkovače. Nechybí IT technologie pro mobilní zadávání elektronické dokumentace.

Trofej pro vítěze Tour de France vytvořili čeští skláři na Novoborsku
Škoda Auto bude dál partnerem Tour de France. Smlouvu má do roku 2028

„Zdravotnická záchranná služba pomáhá lidem 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Když po záchranářích chceme profesionalitu a špičkovou péči, je naší povinností zajistit jim k tomu podmínky, tedy i spolehlivou techniku a vybavení,“ uvedla při předání vozů hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Patnáct nových sanitek stálo téměř 69 milionů korun, 85 procent nákladů přitom pokryly evropské dotace. Z krajské kasy tak šlo kolem 11 milionů korun. „Je skvělé, že se daří pokračovat v plánované obnově vozového parku. Věřím, že nová technika posílí naši schopnost poskytovat rychlou a efektivní péči našim pacientům,“ poznamenal ředitel středočeské záchranky Pavel Rusý.

Z hudebního festivalu Let it Roll v Milovicích.
Kraj podpořil významné kulturní a společenské akce. Je mezi nimi i Let it Roll

Podle krajského radního pro zdravotnictví Pavla Pavlíka zmíněná dodávka dalších patnácti sanitek, které mají dorazit do konce roku, není zdaleka poslední. „Obměna musí probíhat průběžně a pravidelně, tak už nyní intenzivně pracujeme na zakázce na dalších 25 kusů, jejichž dodání plánujeme v letech 2025 a 2026," konstatoval Pavlík.

Vozový park středočeské záchranky aktuálně čítá 83 sanitních vozidel, která dohromady najezdí ročně více než čtyři miliony kilometrů.