Soudce Štěpán Jirounek, který je specializovaný na dopravní nehody, zpovídal od dopoledne jednotlivé účastníky události, zhruba deset svědků a čteny byly také znalecké posudky.

Prvním, kdo před soudem vypovídal, byl strýc usmrceného chlapce. V osudný den jeli na závody společně s manželkou, se čtyřletým synovcem a dvouletou neteří. „Brávali jsme ho na výlety odmala. Máme už velké děti, takže jsme se synovcem a neteří trávili rádi hodně času," popsal strýc.

Jak sdělil před soudem ve chvíli, kdy došlo k tragédii, se podle svých slov pohyboval s chlapcem v úseku, kde nebyla žádná omezení, ani bezpečnostní pásky. Jednalo se o úsek určený pro přejezd závodních vozidel mezi jednotlivými sekcemi.

„Nešli jsme tam sami, bylo to velké prostranství. Tím místem procházeli i další lidé. Co se ale stalo v daný moment, když kolem nás projela tatra, už si přesně nepamatuji. Vím jen, že jsem ležel na zemi, byli u mě nějací lidé," popsal muž první okamžiky po tragédii.

Truck trialové závody v pískovně Taum v Černuci měly v sobotu 30. dubna 2022 tragickou událost.
Při závodech v Černuci zemřelo dítě. Kriminalisté obvinili čtyři lidi

Jeho žena, která šla jen pár kroků s neteří v náručí před nimi, zaznamenala, co se stalo, až když kolem ní kolos projel. „Když jsem zjistila, co se odehrálo, snažila jsem se uchránit neteř, aby nic neviděla. Vše se odehrálo velmi rychle, byl to mžik, podrobnosti si ale také už přesně nevybavuji," sdělila teta.

O tom, že se vše semlelo velice rychle, hovořil i svědek, který procházel stejným místem jako rodina. „Šli kousek za mnou. Tatru jsme viděli přijíždět na horizont zhruba na vzdálenost 100 metrů. Když se přiblížilo, chlapec se najednou od skupiny oddělil. Řidič ho podle mě vidět nemohl. Zabránit tomu ale podle mě nemohli ani dospělí, kteří šli s ním," popsal jeden ze svědků.

Pietní místo v Klánovickém lese.
Vražda v Klánovicích: Pozůstalá po muži a dceři poděkovala veřejnosti za podporu

Jeho tvrzení podpořil i další svědek. „Rodina procházela místem jako my. Šel jsem před nimi. Podle toho, co si pamatuji, muž se ženou ještě na chlapce volali," popsal další svědek, který kolizi sledoval asi ze vzdálenosti 15 metrů.

Hlavní pořadatel je přesvědčený o tom, že bezpečnost diváků byla zajištěna. Na všech sekcích se podle jeho slov nacházeli traťoví komisaři a nechyběl ani hlavní komisař. Závodní sekce byly označeny cedulemi a odděleny bezpečnostními páskami. Na vstupenkách bylo vytištěno i upozornění, že účast při závodu je na vlastní nebezpečí a je nutné dbát pokynů pořadatele. Podle hlavního pořadatele byla po tragédii pravidla závodu ještě zpřísněna. Aktuálně již není možné, aby auta sama bez doprovodného vozidla mohla přejíždět z jedné soutěžní sekce do druhé.

Ilustrační foto
Podvodník vydíral dva muže z Mělnicka zveřejněním choulostivých videí

Řidič pancéřované Tatry 813 je poměrně zkušeným závodníkem a řidičem kamionu z povolání. Podle svých slov, když se přiblížil k horizontu, na obou stranách stály hloučky diváků. „Diváci stáli z obou stran v bezpečné vzdálenosti. Diváci vlevo mi dokonce mávali, tak jsem jim pozdrav zvednutím ruky opětoval. Rodina s chlapcem stála napravo. Že se něco děje, jsem se dozvěděl až ve chvíli, když se mi před auto postavil nějaký muž a mával na mě, ať zastavím. Poté se mi udělalo špatně a v šoku jsem od auta utekl asi padesát metrů pryč," popsal řidič vozidla Tatra.

Na místě tragédie tehdy zasahovali záchranáři, kteří o život dítěte bojovali, ale veškeré oživovací pokusy byly marné. Devastující zranění chlapce byla neslučitelná se životem. K události vyjeli také profesionální hasiči z Kralup nad Vltavou, kteří prostor obehnali zástěnou.