V rámci této akce policisté nabízejí policisté veřejnosti příležitost zapojit se do výběru míst, kde hlídky vybavené radary budou dohlížet na bezpečnost provozu na silnicích.

Hlasovat zanesením podnětu do mapy na webu akce, k němuž uživatele nasměruje třeba adresa speedmarathon.cz, mohou lidé během března. Zatím se to setkává s velkým ohlasem: třeba jen v Praze lze v mapě najít stovky zadaných míst a další spousty v okolí. Někdy se však více podnětů směřuje prakticky do stejné lokality: tak se třeba hned za sebou zařadila doporučení měřit v ulici K Veneráku v Kunraticích; poměrně nedaleko je to podobné například v ulici U Rakovky.

Kralupský bazén.
Rekonstrukce kralupského bazénu skončila. Plavat se začne už za pár dní

Hana Rubášová z policejního prezidia připomíná, že názor občanů je pro policii důležitý. „Znáte riziková místa?  Víte o úseku, kde řidiči porušují předpisy? Zapojte se do výběru míst, kde budou policisté dohlížet na bezpečnost a plynulost na našich silnicích,“ obrací se k veřejnosti s tím, že i takto je možné pomoci snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích.

Poslední slovo ve výběru budou mít analytici

O konečný výběr míst, kde policie bude během stanoveného dne (patrně v dubnu) měřit rychlost, se postarají analytici z jednotlivých územních odborů či pražských obvodních ředitelství. Podle Rubášové vezmou v potaz jak doporučení od občanů, tak budou pracovat s dopravně bezpečnostními analýzami daného teritoria a vycházet i z vlastních poznatků rizikových lokalit.

Často to bývají například místa v okolí škol nebo kupříkladu nepřehledné úseky – či naopak delší rovné silnice, které řidiče svádějí k tomu, aby přišlápli plyn. Může jít jak o jednotlivé lokality, tak o několikakilometrové úseky, na které vyjedou služební vozidla nebo motocykly vybavené mobilními radary.

O akci se ví, přesto padají pokuty

O termínu měření v rámci Speed Marathonu, koordinovaného nejen celostátně, ale i celoevropsky, policie předem informuje. Zveřejňuje i seznam konkrétních lokalit, které byly ke kontrolám vybrány. I tak se akce neobejde bez řady odhalených přestupků a uložených pokut. Například loni ve středních Čechách, kde si policisté zvolili ke kontrolám celkem 155 stanovišť a úseků, překročilo dovolenou rychlost 388 řidičů.

„Rekordmanem v rychlé jízdě se stal muž na Kutnohorsku, který v obci Přítoky jel rychlostí 95 kilometrů za hodinu. Na dálnici byla nejvyšší rychlost naměřena 196 kilometrů za hodinu, konstatoval krajský policejní mluvčí Pavel Truxa.

Průjezd Vepřkem je zakázán. Stejně tudy ale řidiči jezdí.
Řidiči si stále zkracují cestu přes Vepřek. Zákaz ani pokuty je nezastavily

Pokut uložených za rychlost přímo na místě padlo celkem 367, jejich součet převýšil čtvrt milionu korun.

Při kontrolách, které loni připadly na čtvrtek 24. března, ale hlídky z dopravních inspektorátů a dálniční policie neodhalily jen případy překročení rychlosti. Celkem bylo v kraji při kontrole 1256 vozidel zjištěno 516 přestupků. Bylo mezi nimi i 32 řidičů, kteří si nekoupili dálniční známku, shodně po 16 šoférech nemělo vozidlo ve vyhovujícím technickém stavu a nepoužilo bezpečnostní pás, šest řidičů drželo za jízdy mobil nedovoleným způsobem a na tři šoféři nadýchali alkohol.

Kde se měřilo v loňském roce na Mělnicku
Dopravní inspektorát Mělník
Cítov sil.č. 246
kat. Býkev sil.č. I/16
Mělník ul. Kokořínská sil.č. 273
Libiš sil.č. I/9
Vavřineč sil.č. I/16
Čečelice ul. Konětopská
Přívory ul. Mělnická
Mělník - Vehlovice sil.č. I/9
Dolní Beřkovice sil.č. 24637
Vojkovice sil.č. 101

Dopravní inspektorát Praha venkov - Východ
Brandýs nad Labem, sil. II/101, ul. Průmyslová
Podolanka, sil. II/610
Nehvizdy, sil. II/611, ul. Pražská
Úvaly, sil. II/101, ul. Jirenská
Škvorec, sil. II/101
Sibřina, ul. Za Zatáčkou
Radonice, ul. Počernická
Zdiby, sil. II/608, ul. Pražská
Odolena Voda, sil. II/608, Aero Vodochody

Dálniční oddělení Nová Ves
D8 úsek -2,5 km - 45 km obousměrně