Podle oficiálního označení jde o II. výzvu programu Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2017–2019, přičemž tím nejdůležitějším slovem je pojem výměna.

Kotlíkové dotace totiž podporují náhradu starých uhelných kotlů s ručním přikládáním moderními zdroji tepla s pohodlnějším, a především ekologičtějším provozem. S jejich pomocí si lidé pořizují rozmanitá zařízení: kondenzační plynové kotle, kotle na biomasu s automatizovaným provozem, kombinované kotle pro spalování biomasy a uhlí i hodně žádaná tepelná čerpadla (právě na jejich pořízení lze získat nejvíc; až 127 500 Kč). Na kotle stavěné pouze na topení uhlím už se ovšem podpora nevztahuje, byť by byly sebemodernější.

Peníze. Ilustrační foto.
Podnikatelé mohou získat dotace na propagaci

Jasně dané podmínky

Vždy se musí jednat o dům sloužící k trvalému bydlení, jehož původní kotel bude v rámci výměny zlikvidován. Není tedy možné získat dotaci na pořízení nového kotle do novostavby, případně do nemovitosti využívané jen k rekreaci. V minulosti se ukázalo, že tohle někteří nepochopili. Či se dokonce stalo – jak ukázaly kontroly – že si situaci uvědomovali velmi dobře; společně se zpracovatelem dokumentace se pokusili pravý stav věcí zašvindlovat.

V rámci aktuální druhé výzvy je k rozdělení na kotlíkové dotace ve středních Čechách určeno půl miliardy korun: 502,2 milionu. Od loňského října do sklonku června, kdyby byly žádosti přijímány, zaregistroval krajský úřad 4977 zájemců o peníze. Ti se dohromady ucházejí o 543 021 723 Kč – je tedy jasné, že na všechny nezbude.

Ilustrační foto.
Voda ke koupání se nehorší jako jindy. Naopak!

Peníze po neúspěšných

Přijímání žádostí kraj neukončil již v dubnu, kdy bylo jasné, že součet požadavků dosáhl částky vyčleněné pro kotlíkové dotace. O této situaci informoval – avšak s upozorněním náměstka hejtmanky s kompetencí pro oblast financí Gabriela Kovácse (ANO), že nadále zůstává možnost podávat žádosti podle předem stanoveného termínové kalendáře.

„Ne všichni stávající žadatelé o dotaci ji nakonec budou čerpat, ať už z důvodu odstoupení od žádosti či nesplnění podmínek. Tím získal větší počet zájemců šanci na získání dotace,“ vysvětlil Kovács. Nabrání většího počtu žádostí má zabránit situaci, kdy by část připravené sumy (je o evropské peníze, které do kraje přišly prostřednictvím ministerstva životního prostředí) „propadla“ – a bylo by ji nutno vracet.

Peníze podle Kovácsových slov nakonec nezíská až 15 procent původních žadatelů – jak alespoň ukazují zkušenosti z první dotační výzvy. Důvody jsou rozmanité: někteří nepředložili všechny požadované dokumenty, ukázalo se, že na získání dotace nemá uchazeč nárok – ale také se stávalo, že podanou žádost zájemci stáhli, protože během měsíců jejího vyřizování změnili své plány.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Pacienty mohou převážet tři zbrusu nové sanitky

Stav prozradí tabulka

Žádosti postupně posuzují úředníci a ty, které vyhovují stanoveným podmínkám, předkládají ke schválení středočeským radním. Pak následují výzvy k podepsání smlouvy o poskytnutí dotace (a poté i další kroky včetně kontrol, jak byly peníze využity).

Přehled o aktuálním stavu vyřizování své žádosti mohou zájemci o dotaci najít v tabulce zveřejněné na webu krajského úřadu a aktualizované vždy k 15. dni v měsíci. Nejsnáze se k ní lze prokliknout z adresy http://kr-s.cz/urad pomocí tlačítka „kotlíkové dotace“ v pravém sloupci; na vyvolaném odkazu je pak třeba zvolit položku „Přehled přijatých žádostí“ v horní části levého sloupce.

Krádež jízdního kola. Ilustrační foto.
Kola jsou pro zloděje velkým lákadlem