O jaké patálie v minulosti šlo, je ještě v dobré paměti: zápach po psích granulích. Obtěžování tímhle smradem halasně proklínali obyvatelé Zličína, stejně jako dalších oblastí na západě metropole. I tamní městské části. A protesty zněly s takovou vehemencí, že do věci vstupoval i pražský magistrát. Středočeský krajský úřad jakbysmet.

Čím víc krmiva, tím víc vůně

Když se v pondělí sešli zástupci firmy s náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN), psí granule cítit byly – už však bez důvodu řešit, kdy a kde to zase smrdělo. Tentokrát to byla vítaná vůně. Jednalo se totiž o setkání v psím útulku, který v Troji provozuje Městská policie Praha – a zástupci Vafo přivezli předčasný vánoční dárek. Spíš dar, když vážil přes tunu. Firma dodala více než 1100 kilogramů zvířecích granulí a konzerv.

Ilustrační foto
Výjimečný slunovrat je tady. Nebeský úkaz byl naposledy vidět ve středověku

Nadílka je o to vítanější, že strážníci kvůli koronavirovým omezením nemohou pořádat vánoční den otevřených dveří. Alespoň ne v podobě tradiční a hojně navštěvované akce, kterou organizovali už od roku 1993, přičemž příchozí přinášeli dárky: obojky, vodítka, deky – ale hlavně krmivo. To teď chybět nebude. „V rámci našeho podnikání má podpora opuštěných domácích mazlíčků pevné místo,“ připomněl marketingový ředitel chrášťanské společnosti Martin Šámal, přičemž odkázal na čtyři roky spolupráce s platformou ClickandFeed při dodávkách krmení pro psy a kočky v útulcích.

Především ale upozorňuje veřejnost na v říjnu spuštěný projekt Perfektní páníček, který souvisí právě se spoluprací s útulky. „Díky informacím na webu perfektnipanicek.cz se každý, kdo si chce pořídit čtyřnohého parťáka, dostane k potřebným informacím a může správně vyhodnotit, zdali je plně připraven se o zvíře postarat,“ řekl Šámal. S vysvětlením, že cílem je upozornit lidi na zodpovědnost za jejich rozhodnutí – a tím vlastně přispět je snížení počtu zvířat, která se dostanou do útulků.

Darované krmivo není odpustek

Psí Vánoce v Troji ostatně koronavirus zcela nezahubí. „Nechceme tuto tradiční událost zcela rušit, proto bude možné trojský útulek na Štědrý den navštívit alespoň v omezené míře,“ slibuje náměstek pražského primátora. „Jsme velmi vděčni každému, kdo daruje deku nebo obojek,“ doplnil Hlubuček, jenž oceňuje i množství krmiva přivezeného z Chrášťan. Tahle dodávka však nemá být odpustek, aby Praha nad zápachem z Chrášťan přivřela nos. Anebo nos neohrnovala. Tohle už, zdá se, není třeba řešit. Zápach se vytratil jak smrad…

Ilustrační foto.
Plošné testování: Kde mají tento týden volno?

Ne, takhle jednoduché to ve skutečnosti nebylo. A ani laciné. Firma (která v Chrášťanech funguje od roku 1994, ale se stížnostmi se začala setkávat až později, kdy se rozšiřující pražská zástavba začala přibližovat) postupně nakoupila několik stupňů technologie čistění odpadního vzduchu za desítky milionů – avšak stížnosti a podněty úřadům pršely dál. Dokonce se v Praze demonstrovalo! Řešení hledala s dodavateli technologií, jejichž nasazení je v oboru unikátní – a nakonec před rokem významně pomohlo vytvoření environmentální komise v čele s Karlem Ciahotným, který vede Ústav plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Z její činnosti vzešly návrhy, ověřování, změny i dohled. Už od jara se objevovaly zprávy, že se situace lepší; lidé z okraje Prahy pak vedli debaty, jestli to tak opravdu je, nebo jde jen o zdání. A činnost komise stále pokračuje, řekl v úterý Deníku Libor Rajský, který Vafo Praha mediálně zastupuje. „Teď dělají statistický vzorek, který budou vyhodnocovat,“ konstatoval. Příznivou zprávu pro lidi z okolí, toho blízkého i vzdálenějšího, však mohl vzkázat hned: „Od začátku října nepřišla ani jedna stížnost.“