Náčelník Městské policie v Mnichově Hradišti Petr Kožený mimo jiné řekl, že cyklistika pomůže strážníkům také zlepšovat kondici, na jejíž úrovni musí pravidelně pracovat. „Kola nebudou v provozu každý den, ale jen několikrát do měsíce. Na druhou stranu nám velmi pomohou při kontrole města a hůře dostupných míst," konstatoval Petr Kožený.

Upozornil, že díky kolům se strážníci dostanou do míst, která jsou autohlídce jen těžko dostupná. Kromě toho cyklista zkontroluje daleko větší úsek než pěší hlídka. „Zaměříme se na místa převážně ve městě jako jsou park u Jizery, úzké uličky a podobně," dodal Petr Kožený.

Kromě toho auto městských policistů mohou častěji vidět i obyvatelé všech příměstských částí. Strážníci tam na preventivní kontroly vyráží dvakrát denně - ráno a večer, a tak ani tamní obyvatelé nemusí mít strach o bezpečnost.

Na zámecký park dohlížejí strážníci na kolechOd jara používají jízdní kola také strážníci ve Vlašimi. „Na tuto investici jsme pamatovali v rozpočtu města v rámci vybavení městské policie. Zakoupili jsme dvě kola a strážníci je používají od začátku května," řekl vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Treková kola používají strážníci i při kontrolách mobiliáře v zámeckém parku, který je oblíbeným místem i pro vandaly. Ti poškodili například i fasádu Čínského pavilonu. V městských ulicích ale bude strážník na kole podle vyjádření vedení města spíše výjimkou. Ve městě tak i nadále budou hlídky využívat motorové vozidlo nebo nebo vykonávat pochůzkovou službu po svých.

Za treková kola pro strážníky vlašimská radnice utratila zhruba třicet tisíc korun a šestice policistů bude podle starosty využívat tohoto dopravního prostředku různě, více, či méně, podle toho, jaký je kdo cyklista. Dá se však předpokládat, že lidé se s uniformami na kolech budou setkávat stále častěji.

Zejména při venčení svých čtyřnohých miláčků v prostorách zámeckého parku, kde strážníci mimo jiné dohlížejí také také na dodržování vyhlášky o veřejném pořádku, která ukládá majitelům psů je zde držet na vodítku. 
„Investice na toto vybavení nebyla nijak velká a věříme, že čas ukáže, že se nám vyplatila," doplnil starosta Luděk Jeništa.

Karel Chlumec 

Čtěte také: Nešvary na mladoboleslavských ulicích kontrolují ze sedla kol už tři strážníci