Před nimi již kývli ostatní partneři: stranické orgány STAN, ODS a Spojenců pro Středočeský kraj, kteří sdružují TOP 09, Hlas a Zelené. Definitivně tak je potvrzen vznik koalice všech subjektů, které uspěly v krajských volbách, s vyloučením nyní vládnoucího hnutí ANO. To tak odejde do opozice, přičemž v 65členném zastupitelstvu kraje bude mít 15 hlasů proti 50 koaličním. Podle tradice mu jako nejsilnější opoziční straně má patřit placený post předsedy kontrolního výboru. To potvrzuje i text koaliční smlouvy, nyní již odsouhlasený všemi partnery.

Plat uvolněných předsedů výborů, kteří mají v budově krajského úřadu i vlastní kanceláře, je podle vládního nařízení aktuálně 93 479 Kč hrubého za měsíc; k tomu mimo jiné náleží příspěvek na stravování a možnost využívat služební auto. Předseda kontrolního výboru (jehož funkce aktuálně není obsazena, a to již od února, kdy se funkce ze zdravotních důvodů vzdal Ivo Šanc ze STAN) tradičně bývá jediný zástupce opozice, kterého kraj zaměstnává na plný úvazek.

Podpis smlouvy na základně protivníků

S podepsáním smlouvy o koaliční spolupráci se počítá ve středu odpoledne, kdy by tak měli učinit lídři jednotlivých stran. Následně, před ustavujícím jednáním krajského zastupitelstva, kde má dojít k předání moci (včetně volby nové hejtmanky, na niž je navrhována Petra Pecková za STAN) mají své podpisy připojit i všichni ostatní zastupitelé z koaličních stran. Se slavnostním podepisováním před objektivy kamer se počítá pod širým nebem; v parku před krajským úřadem na pražském Smíchově, který nese název Dienzenhoferovy sady. Je to dáno aktuálními omezeními v rámci opatření proti šíření koronaviru. Shodou okolností – nebo možná jde i o záměr – to bude právě na místě, kde hnutí ANO pořádalo mítink k zahájení horké části předvolební kampaně: se sloganem Ukázaná platí.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula
Středula: Inspekce bude kontrolovat firmy odrazující od eRoušky či trasování

Samotné svolání ustavujícího jednání je však závislé na rozhodnutí krajského soudu o dvojici stížností na volby (jednu, která se týká počítání hlasů, podal neúspěšný kandidát; druhá se vztahuje obecně k pořádání voleb v době koronavirových omezení, což podle mínění předkladatele mohlo vést k omezení účasti seniorů). Termín známý ještě není; tradičně se po říjnových volbách koná v druhé polovině listopadu.

Informace dostupné na internetu

Středočeští Piráti mají 84 členů, oprávnění hlasovat o schválení programového prohlášení a koaliční smlouvy mělo 85 straníků (tím jedním navíc je podle Snížkových slov hostující člen z jiného kraje). Do internetového hlasování, jež se konalo od pátku do pondělního dopoledne, se zapojilo 43 z nich. „Pro“ se jich vyslovilo 37 (proti byli čtyři a dva se hlasování zdrželi).

Hlasování předcházela veřejně přístupná diskuse na Fóru Pirátské strany, v jejímž rámci byly už s předstihem publikovány texty obou dokumentů: jak programového prohlášení, tak koaliční smlouvy. Tak to podle Snížkových slov – a speciálně Piráti na to prý chtějí dohlédnout – má fungovat i do budoucna při správě krajských záležitostí: vše transparentní s informacemi přístupnými na internetu komukoli, kdo projeví zájem.

Josef Zlata, Sokol Braškov
Vyvolení veteráni. Ještě jsme neřekli poslední slovo, přiznávají