Podíl nezaměstnaných osob v rámci kraje dosáhl v rámci kraje na konci října 2,98 procenta, když se podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí snížil během měsíce o 0,14 procentního bodu. Meziroční pokles dosahuje 0,29 procentního bodu.

Bez práce zůstává 26,5 tisíce lidí

Uchazečů o zaměstnání evidovaných úřady práce během října ubylo 1283. I tak jich v kraji zůstalo 26 504. Nejvíce na Kladensku (4884), Mělnicku (3030) a Příbramsku (2766). Naopak volných míst, jež nahlásili zaměstnavatelé (kteří však takovou povinnost nemají a záleží na jejich úvaze, zda dojdou k závěru, že nabízení volné pozice prostřednictvím úřadu práce by jim mohlo pomoci najít nového pracovníka), bylo na sklonku října evidováno 65 170. Proti září jejich počet stoupl o necelou stovku; konkrétně o 92.

Jednoznačně nejvíc na Praze-východ, a to 18 065; dále pak na Mladoboleslavsku (9225) a na Praze-západ (5884). Stále tedy platí, že dlouhodobě se nejvíce pracovních příležitostí nabízí v blízkém okolí hlavního města. Nejde přitom jen o dělnické pozice bez nároků na odbornost nebo pomocné práce, jak se často soudí. Firmy touto cestou hledají i kvalifikované pracovníky na obsazení postů, které jsou ve firemní struktuře spojeny s vyšší odpovědností, či například specializované řemeslníky.

Dva opačné póly: Kladensko a Praha-východ

V okolí hlavního města také dlouhodobě bývají hodnoty nezaměstnanosti nejnižší. Tak je tomu i nyní, kdy celokrajskému srovnání vévodí Praha-východ s hodnotou 1,40 procenta; následují Benešovsko (1,75 procenta) a Praha-západ (1,89). Pod tříprocentní hranicí se ještě drží okresy Mladá Boleslav (2,06) a Kutná Hora (2,79). Naopak pomyslný žebříček míry nezaměstnanosti v kraji vede Kladensko – což také z dlouhodobého pohledu není překvapením – s aktuální nezaměstnaností vyčíslenou na 4,60 procenta; následují okresy Mělník (4,31 procenta) a Nymburk (4,01). Nadále tak zůstávají poměrně významné rozdíly, které lze spatřovat mezi jednotlivými středočeskými oblastmi.

V hlavním městě Praze se nezaměstnanost také snížila, když během října poklesla z výchozí hodnoty 3,20 na nynějších 2,99 procenta. Celorepublikově dosahuje nejnovější číslo charakterizující nezaměstnanost ve všech krajích i s metropolí dohromady 3,38 procenta – přičemž před měsícem to bylo 3,55. Rozdíl celostátního průměru a toho středočeského nyní dosahuje čtyř desetin procentního bodu.

close Vývoj míry nezaměstnanosti v posledních měsících info Zdroj: Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zoom_in Vývoj míry nezaměstnanosti v posledních měsících

close Evidovaní nezaměstnaní (tedy dosažitelní uchazeči) info Zdroj: Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zoom_in Evidovaní nezaměstnaní (tedy dosažitelní uchazeči)

close Volná pracovní místa evidovaná úřady práce info Zdroj: Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zoom_in Volná pracovní místa evidovaná úřady práce