Nováčci se prozatím ve službě neobjeví: čeká je základní odborná příprava, v jejímž rámci získají nejen teoretické a legislativní znalosti, ale také si osvojí praktické dovednosti. Policista totiž musí nejen vědět, ale i umět – a ve službě dokázat zasáhnout rychle, správně a rázně. Proto se v rámci přípravy klade důraz na praktický nácvik postupů a metod potřebných pro výkon služby. Co se naučili, pak noví policisté budou uplatňovat po nástupu na obvodní oddělení, k pořádkové policii nebo dopravní službě.

Ředitel Kučera budoucím policistům připomněl, jak široké možnosti uplatnění u policie se jim otevřou po absolvování potřebného vzdělání a odborné přípravy.

| Video: Youtube

V minulosti si opakovaně posteskl – byť v dobrém – že středočeská příprava je možná až příliš kvalitní: poskytuje znalosti a dovednosti, které nabízejí výrazné šance uspět v rámci výběrových řízení na obsazení vyšších funkcí nebo se poměrně brzy ucházet i o uplatnění v rámci útvarů s celostátní působností. Což se také děje. Pro středočeskou policii to pak znamená potřebu dalšího doplňování nováčků na základních útvarech. Nejvíce policistů chybí v okresech Kladno, Mělník – a pak v blízkém okolí hlavního města; zde zejména v oblastech na jihovýchod a jižně od Prahy.

„V současné době disponuje Krajské ředitelství policie Středočeského kraje více než čtyřmi stovkami neobsazených míst,“ připomněla Suchánková. Na konci loňského roku měla středočeské policie plánovaný stav 3922 příslušníků; o 44 víc než předloni (nárůst je podle Kučerových slov zejména reakcí na vytvoření prvosledových hlídek). Skutečný stav dosahoval 3485, což je o 73 méně než v roce 2020.