Lůžek existuje několik typů: lůžka s kyslíkem, s ventilátory, typu ARO/JIP a ECMO, která patří nejtěžším pacientům a v kraji není ani jedno. Zde je „po ruce“ Praha, kde je těchto lůžek 32 a 28 z nich volných. U ostatních typů lůžek situace vypadá lépe a nemocnice jsou podle svých slov na covid-19 připravené.

Ve středních Čechách je podle statistik ministerstva zdravotnictví celkem 2085 standardních lůžek s kyslíkem, z toho 463 je volných. Přímo pro koronavirové pacienty hlásily všechny nemocnice v kraji podle centrální statistiky 83 volných postelí. „Lůžek máme vyčleněných v současné době asi 75, pacientů s covidem máme kolem 50,“ uvedl například ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel. Pokud bude počet pacientů narůstat, plánují je nemocnice navyšovat. Jedná se jeden z největších počtů vyčleněných lůžek z oslovených nemocnic. Například nemocnice Slaný na Kladensku má z 29 lůžek obsazeno osm.

Co se týká lůžek s ventilátory, středočeské nemocnice jich mají k dispozici 93 a volných je 28. Tady ovšem statistiky nerozlišují lůžka covidová a necovidová.

Nejmenší podíl volných lůžek hlásí ARO a JIP, kde jich je z 274 volných 47 (15 pak pro covidové případy). Tou lepší zprávou je ale informace, že ve většině měst se jedná pouze o jednotlivé případy, které vyžadují kvůli koronaviru péči na ARO. „V poslední tobě to byli dva až čtyři pacienti,“ uvedla Hana Kopalová, tisková mluvčí mladoboleslavské nemocnice. V Rakovníku je v Masarykově nemocnici pět pozitivních pacientů, z toho je jeden na ventilátoru, a ve Slaném jsou dva jsou na ARO.

Pokud by se situace nevyvíjela příznivě i přes všechna striktní vládní opatření, existuje tu ještě možnost získat nová lůžka. Nemocnice jsou schopny počty lůžek pro pacienty s koronavirem navýšit v podstatě podle potřeby. Navíc funguje i spolupráce mezi Středočeským krajem a Prahou.

Krajský radní pro bezpečnost a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO 2011) uvedl, že existuje dispečink intenzivní péče, který má přehled o kapacitě a vytíženosti veškerých lůžek. Kraj tedy dokáže reagovat na to, kde je kapacity nedostatek, a kde jsou naopak volná lůžka pro potřebné pacienty. „Vedle toho existuje i spolupráce na úrovni hlavního města a Středočeského kraje. Někteří naši pacienti jsou umisťováni do fakultních nemocnic v Praze kvůli tomu, že ve kraji nemáme ECMO přístroje,“ uvedl.

Operativa neodkladných úkonů běží dále. Zákroky, které snesou odklad, se však kvůli koronaviru odsouvají. Jedná se třeba o kýly, operace žil a podobně.

Koronavirus ve středních Čechách
Aktuální počet nakažených ve středních Čechách: 9 497
Přírůstek nakažených za 24 hodin: 642
Okres s nejvyšším přírůstkem nakažených: Příbram – 117 nakažených
Okres s nejmenším přírůstkem nakažených: Rakovník – 10
Standardní lůžka s kyslíkem ve středních Čechách: 2085 (volná kapacita 22 procent)
Lůžka s respirátory ve středních Čechách: 93 (volná kapacita 30 procent)
Lůžka typu ARO/JIP ve středních Čechách: 274 (volná kapacita 17 procent)
Přístroje ECMO pro nejtěžší průběh nemoci ve středních Čechách: 0 (pacienti musejí do Prahy)

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje