Již do 16. ročníku dospěl Berounský drak – závod pádlujících posádek „dračích lodí“ na Berounce v berounském kempu. „Své síly změří amatérské, filmové a soukromé posádky, a to v několika kategoriích, připomněla Linda Dlouhá z krajské turistické centrály. S tím, že program je nachystán jak pro soutěžící, tak pro přihlížející, a to jako zábava pro celou rodinu s doprovodnými atrakcemi: od půjčování paddleboardů přes nabídku občerstvení včetně festivalu malých pivovarů až po lunapark; hudba chybět také nebude. Na vodě patří páteční odpoledne tréninkům; závodit, a to i za účasti týmů partnerských měst, se bude od sobotního dopoledne.

Rovněž od pátku do soboty trvá divadelní přehlídka na Karlově náměstí v Kolíně, která dostala název Gasparáda. Koná se již 10. ročník mezinárodního festivalu – pořádaného na počest místního rodáka Jeana Gasparda Deburaua, jenž vlastně zformoval pantomimu 20. století. Letošní ročník „tematicky navazuje na nitku historie“, jak podotkla Dlouhá, představením výjimečného francouzského herce a mima Benoîta Turjmana, kterému se někdy říká „nový mistr Bean“. Diváci, kteří peníze na vstupné nepotřebují, se mohou těšit na deset souborů pouličního či nonverbálního divadla – přičemž uvidí i artisty, vehikly nebo světelné efekty.

Čáslav nabídne od pátku do neděle Dvorky 2021: víkend otevřených dvorů, dvorků, zákoutí, zahrad i vnitřních prostor, čekajících na zájemce o setkání a zážitky. Druhý ročník této akce přinese řadu koncertů, divadelních představení, komentovaných prohlídek, uměleckých workshopů i další programy pro návštěvníky všeho věku – a chybět nebudou ani místo pro odpočinek nebo občerstvení.

Příznivce myslivosti mohou v sobotu zlákat slavnosti sv. Eustacha na Křivoklátě – hrad bude patřit Dnu přírody a myslivosti se studentskou soutěží trubačů. Vedle lovecké hudby Křivoklát mimo jiné oživí sokolnické ukázky; velkým tématem bude práce koní v lese. Těmi dalšími pak zvěř, lovecká kynologie, vývoj loveckých zbraní, ale třeba i lesní a myslivecké pedagogika. „Chybět nebude program pro děti Lesní tvoření,“ slibuje Dlouhá, že i menší návštěvníci si přijdou na své. Stejně jako příznivci zvěřinových specialit.

Do Nymburka se lze v sobotu vypravit za tradičním posvícením spojeným s jarmarkem, kde se „středověké“ stánky potkají s těmi soudobými (i ty ale mají nabízet převážně rukodělné zboží). Nechybí pouťové atrakce a doprovodné akce s rozmanitou nabídkou: programem hudebním, divadelním, výtvarnou scénou i novým cirkusem. Jídlo a pití slibují organizátoři tradiční i netradiční, domácí i zahraniční.

Nelahozeves patří v neděli festivalu Dvořákova Nelahozeves, jehož 70. ročník připomene 180 let od narození jednoho z nejvýznamnějších a nejhranějších českých hudebních skladatelů. Návštěvníky čekají koncerty vážné hudby v různých lokalitách Nelahozevsi: nejen v kostele sv. Ondřeje a v lobkowiczkém zámku, ale i přímo v Dvořákově rodném domě (ten bude otevřený od 10 hodin do 17.30). Chystají se také workshopy a prohlídky pro děti i komentované prohlídky pro dospělé publikum či představení Nelahozevsi v době Dvořákova dětství; plnoletí neřidiči se také mohou těšit na lobkowiczské víno.