„Chystají se na zámku v Dobříši či na Konopišti anebo v muzeích v Roztokách, Netvořicích anebo v Jesenici. K návštěvě lákají pamětní síně Františka Hrubína v Lešanech či Dr. Alice G. Masarykové v Lánech. Návštěvníky skanzenu ve Vysokém Chlumci průvodce nově provede obytným domem z Řikova,“ přináší tipy, kam radí naplánovat si výlet. Zdůrazňuje nicméně, že novinky se ve středních Čechách plánují i jinde. „Návštěvníci si letos také naplno užijí expozice vzniklé v posledních letech ovlivněných pandemií koronaviru a souvisejícími omezeními,“ upozornila, že pro leckteré příchozí může být novinkou i to, co vlastně úplně nové není.

Nová podívaná uvnitř i venku

Obzvlášť Dlouhá připomíná multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, již nabídne Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. S tím, že umožní vnímat dějiny všemi smysly, obhlédnout vycpaného pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra nebo jak se kdysi obchodovalo. To vše v moderním hávu; doplněné projekcemi, hologramy a virtuální realitou. Slavnostní otevření se chystá jako celovíkendová akce od 22. do 24. dubna, kdy nebude chybět ani páteční koncert Dana Bárty a Václava „Noida“ Bárty. Ti přitom mají společného víc než jen příjmení: oba ztvárnili postavy, jež expozici oživí v podobě hologramů: Dan dobu kamennou a Noid coby hrnčíř z doby bronzové. A už nyní je v Roztokách nově k vidění Čarovný svět vějířů; s počátkem víkendu přibudou ještě výstavy Včela a v zahradě Směle kupředu! Svět Karla Havlíčka.

Zámek v Dobříši návštěvníkům od května otevře nedávno obnovený francouzský park s oranžerií. „Momentálně se v ní nachází výstavy Voda a Les, které mají sloužit hlavně dětem,“ připomněla Dlouhá. Upozorňuje současně na chystaný vznik galerie manželky tvůrce legendárního krtečka Emilie Milerové. „Stávající expozice na samotném zámku je aktuálně uzavřená z důvodu rekonstrukce,“ doplňuje.

Tiskovou konferenci k zahájení turistické sezony ve středních Čechách uspořádala ve středu 31. března 2022 v Praze Středočeská centrála cestovního ruchu.
FOTO: K návštěvě středních Čech má lákat i tvář s japonskými rysy

Letošní novinkou zámku Konopiště jsou večerní prohlídky Šlechtické zábavy a slavnosti. Představí, jak trávila aristokracie volný čas – a to i s návštěvou prostor, jež při běžných prohlídkách nejsou přístupné. Netradiční prohlídky jsou od dubna do konce listopadu v plánu každou druhou středu.

K návštěvě lákají i nově upravené expozice. Třeba Vlastivědné muzeum v Jesenici na Rakovnicku nabízí Poklady středověkých tvrzí a hrádků Jesenicka, jež sice poprvé představilo již v roce 2020, ale návštěvnost přiškrtila koronavirová pravidla. A zcela nově, zatím týden, je zde k vidění expozice Příroda a lidé na Jesenicku. Od května otevře nově zrekonstruovanou expozici Městské muzeum v Netvořicích na Benešovsku – a v nedalekých Lešanech byla obnovena nabídka Pamětní síně Františka Hrubína. Připomínka zde prožitého básníkova dětství zaujme už vstupem: má podobu velkého leporela s textem Hrubínova rukopisu Lešanských jesliček. V Lánech při pomezí Kladenska a Rakovnicka pak bude od 28. května možné navštívit rekonstruovanou Pamětní síň Dr. Alice G. Masarykové a Českého červeného kříže.

Ukázat, co stavba změní

Jako tip k dubnovému výletu nabízí vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek návštěvu Sázavského kláštera při pomezí Benešovska a Kutnohorska. „Jeho neorenesanční věž a gotické sklepení budou od června procházet rekonstrukcí, a tak si správa kláštera připravila jejich speciální prohlídky,“ připomněl. S tím, že vedle představení současného stavu dojde i na přiblížení plánů do budoucna.

Oblast opida Závist u Dolních Břežan.
Barevný beton na keltském oppidu? Na Závisti se čeká bouřlivá debata

Skanzen ve Vysokém Chlumci na Příbramsku zase návštěvníkům nabídne množství zajímavostí při komentované prohlídce v prostorném roubeném domě z Řikova, který byl do skanzenu přenesen roku 2020. „V rámci volné prohlídky bude zpřístupněna také expozice v kovárně z Počepic. Jsou v ní funkční výheň, historické kovadliny a expozice kovářského řemesla,“ poznamenala Dlouhá.