V silné konkurenci studentů z kladenské, kolínské a pořadatelské nymburské školy první místo získala Nikola Svobodová, která popisovala své zdravotní následky po úmrtí člena rodiny. A s prázdnou se z olympiády nevrátila ani její spolužačka Markéta Šandová. Ta obsadila 6. až 8. místo.

„Přijela jsem s osobním příběhem své nemoci, kterou je deprese, a použila jsem ji jako výkřik do společnosti, aby takového člověka nebrala jako méněcenného, aby psychické problémy nebyly společenským tabu," líčí vítězka soutěže Nikola Svobodová. Podobně odvážně nechala posluchače nahlédnout do svého nitra i Markéta Šandová, která zpracovala svoji osobní hořkou zkušenost s úzkostnými stavy. S pomocí odborníků je překonávala tři roky a během té doby zažila i nechápavé, a leckdy i ponižující reakce svého okolí.

Čtěte také: Nový zákon sníží školné v lesní školce až o polovinu

Organizátoři soutěže pro letošní rok vybrali téma – Když člověk potká člověka. Soutěžní práce, které studenti museli veřejně prezentovat, tak často byly jejich niternými osobními výpověďmi o vztazích k jiným lidem i k sobě, dotýkaly se problémů různých skupin lidí, třeba homosexuálů, zabývaly se i úlohou moderních technologií v mezilidské komunikaci.

Překvapující podle hlavní organizátorky Lenky Matějíčkové z nymburské střední a vyšší zdravotnické školy byla mimořádná otevřenost mladých lidí, kteří doslova nesli svoji kůži na trh. Většina soutěžních prací vycházela z osobních, často velmi trpkých zkušeností. „Mě osobně nejvíc zaujaly práce dvou studentek, v nichž se velmi emotivně vyznávají ze svého vztahu ke svým prarodičům. Například jedna z dívek si teprve až se smrtí milovaného dědečka uvědomila, co pro ni znamenal, i krutou definitivnost konce lidského života. Hovořit o tom před jinými lidmi je nesmírně těžké, přesto do toho dívky šly. Velmi se mě to dotklo," říká učitelka psychologie Lenka Matějčíková.

Krajského kola Psychologické olympiády se vždy účastní autoři vítězných prací školních kol zdravotnických škol ze středních Čech. Nikola Svobodová, která krajské kolo ovládla, bude 5. a 6. dubna ve Vsetíně reprezentovat Středočeský kraj.

Čtěte také: Zákaz kouření je příliš tvrdý, myslí si i nekuřáci