Státem dodané antigenní testy na koronavirus, které sbírají vzorek pomocí tyčinky v nose, si v pondělí poprvé naostro vyzkoušely základní i mateřské školy, kam se po delší pauze dané opařeními proti šíření koronaviru vrátila část dětí: žáci prvního stupně zpravidla v režimu rotační výuky (pouze ty nejmenší školy mohou fungovat normálně) a nejstarší předškoláci. Ne ve všech školách by se však tento typ testu měl uplatňovat i nadále. Plyne to alespoň ze slov hejtmanky Petry Peckové (STAN).

Nešťastné řešení, říká hejtmanka

Antigenní sady určené pro testování dvakrát v týdnu, v pondělí a ve čtvrtek, jichž kraj obdržel od státu 526,5 tisíce, hejtmanka nevidí jako velkou výhru. „To, že se žáci musí testovat antigenními testy, které jsou invazivnější a méně spolehlivé než PCR testy, považuji za nešťastné řešení,“ poznamenala Pecková, Jako zcela nevhodné pak testy založené na odběru vzorků z nosu vnímá pro děti ve speciálních školách. To jsou školy určené například pro děti se specifickými poruchami učení, s handicapem tělesným, mentálním, ale i postižením zraku či sluchu. Navštěvují je také třeba děti se závažnými poruchami chování nebo s těžkou formou autismu.

„Pro tyto děti je tento způsob testu zcela nevhodný,“ trvá na svém Pecková. „Budeme se snažit zajistit PCR testování alespoň v těchto zařízeních,“ slibuje, přičemž hovoří o „cucacích“ odběrech – prozatím však předkládá pouze vlastní mínění. Středočeští radní se jejím návrhem teprve budou zabývat. Již v uplynulém týdnu také hejtmanka zaznamenala stížnosti rodičů, kteří si testování svých dětí nepřejí nebo by chtěli zajistit jiné testy. Připouští však, že kraj se může o něco pokusit jen v případě, že je zřizovatelem školy – což jsou v aktuálně řešené věkové kategorii právě školy speciální.

Školní PCR test už není sci-fi

Pecková upozornila, že použití dodaných antigenních testů nicméně není podmínkou: PCR testy mohou pro děti zajistit rodiče i škola; jen už to nebude zdarma. „Na poptávku se ale snaží reagovat všechny firmy na trhu: snížily cenu ke 150 korunám,“ poznamenala hejtmanka.

Že to jde, potvrdila jednatelka základní školy Magic Hill v Říčanech Martina Olivová. Najala externí laboratoř, která provádí PCR testy přímo ve škole. „Třetina žáků tuto možnost využila, nemusí tak na čtvrteční test – a pro rodiče je to mnohem jistější a komfortnější,“ zhodnotila první zkušenost. Stejně jako hejtmanka připomíná možnost zlevnit laboratorní PCR analýzy takzvaným poolováním (kdy se smíchají vzorky od skupiny dětí – a teprve když tato směs vyjde pozitivní, testují se samostatně jednotlivci z této skupiny).

Olivová také zhodnotila ranní testování antigenními testy. Za největší zádrhel označila fakt, že návody k dodaným testům přišly pouze v čínštině. Nakonec ale vše klapalo hladce a bez problémů; dohlédnout bylo třeba pouze na to, aby se nikde netvořily fronty. „Přestože jsme si, stejně jako v jiných případech, museli vše připravit a nastavit sami a podpora z vyšších míst nebyla úplně dostatečná, díky nasazení kolegů a víkendovému nasazení se vše podařilo zvládnout,“ poznamenala jednatelka.