Trestní oznámení souvisí s článkem, který vydal počátkem koronavirové pandemie list Náš region. Na nedostatek ochranných pomůcek si stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová, Náš region použil její otevřený dopis. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

Ilustrační foto.
Záchranářka si postěžovala a čelí vyšetřování. Odboru pro terorismus

Babiš v pátek řekl, že záchranářům je potřeba za jejich činnost poděkovat. Trvá na tom, že kabinet se o ně při koronavirové epidemii postaral. "Co se týká případu paní Jermanové, já to do detailu neznám, ale určitě to není dobrý způsob řešit to trestním oznámením," uvedl. Trestní oznámení podle něj nepřinese žádný užitek a zůstane po něm pachuť.

Záchranná služba Středočeského kraje. Ilustrační foto.
Koronavirové výhrady: trestný čin, nebo zneužití policie?

Neupřesnil, zda by případ mohl ohrozit pozici hejtmanky při další kandidatuře v letošních volbách. "Hnutí (ANO) ještě ty kandidátky neřešilo. Předpokládám, že až se to bude řešit, tak se k tomu i paní hejtmanka vyjádří," uvedl. Jermanová podle něj dělá dobrou práci a má konkrétní výsledky. "Ale potom taková věc zastíní tu práci na kraji. Proto myslím, že je to nešťastné a zbytečné," dodal.

Skutečnost, že hejtmanka Středočeského kraje podala trestní oznámení na záchranářku, která si postěžovala na nedostatek zdravotních pomůcek, hodně lidí pobouřila
Internet plní vtipy o hejtmance Jermanové. Lidi pobouřila kauza "záchranářka"

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá. V té době bylo podle něj každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu.

Ochranných pomůcek je dostatek, potvrzují pracovníci záchranky. Ilustrační foto.
Nouze o ochranné prostředky? Nebyla, tvrdí kraj

Informace o trestním oznámení vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. Společnost A11, která vydává list Náš region, se proti postupu kraje ohradila. Uvedla, že vydavatelství čelí od hejtmanství pokračujícímu nátlaku a zastrašování.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.
Článek nelhal. Hejtmanství nás zastrašuje, reagovalo vydavatelství na Jermanovou