Sbírku vyhlásilo město na pomoc lidem v partnerském městě Kamenec Podolský v sobotu 26. února. Do nedělního večera se podařilo naplnit pět aut. Mezi věcmi nechyběly autonomní topné prostředky, spacáky a karimatky.

Konvoj dodávek se vydal na cestu v neděli. V noci na pondělí ho u Popradu zastihlo silné sněžení. Ani příjezd k hranicím pak nebyl úplně bez problémů. Přes přechod Ubla totiž nebylo možné přejet, podmínkou je přesný seznam věcí, které jsou ve vozech, navíc musí být jednotlivé předměty označeny.

Auta, vezoucí náklad v hodnotě zhruba milionu korun, se proto vydala k přechodu Vyšné Nemecké. Tam ale na dlouho uvízla v koloně.
„Co mě překvapilo, je fakt, že tu nejsou vůbec žádní ukrajinští uprchlíci, spíše jsou vidět ti z Afriky,“ popsal bezprostřední dojmy z hranic externí fotograf Deníku Adam Plavec.

K předávce došlo krátce po poledni na ukrajinské straně hraničního přechodu Vyšné Nemecké. Ačkoliv se řidiči a jejich spolujezdci chtěli hned vydat zpět na Kutnou Horu, hranici se jim nedařilo přejet a dlouhé hodiny zůstávali na stejném místě a čekali, až jim bude umožněn průjezd na Slovensko.