Oteplení nad 30 stupňů záchranářům přináší mírné zvýšení počtu výjezdů rok co rok. „Nejsou to ale vysoká čísla, která by provoz záchranky komplikovala,“ řekl Deníku Hylebrant. Připomněl současně, že vlivy počasí záchranáři samostatně neevidují; těžko by se totiž určovaly. Jasné by to bylo u kolapsů z horka, naopak komplikované v případě chronicky nemocných pacientů; třeba kardiaků či astmatiků. Jejich obtíže se s oteplením tradičně zhoršují, těžko však přesně určit, co je vliv počasí a co vývoj onemocnění. Rozhodně by si však tito lidé měli na teplotu dávat pozor, a to třeba i při plánování doby, kdy půjdou na nákup.

Všem lidem bez rozdílu záchranáři v horku radní zpomalit, omezit fyzickou zátěž, dávat přednost odlehčeným jídlům – a samozřejmě doplňovat tekutiny. Pitný režim by si měli obzvlášť hlídat senioři. Jen pozor na alkohol – který obzvlášť nepatří k vodním radovánkám!

Z pohledu záchranářů je letošní léto podle Hylebrantových slov vcelku příjemné, protože teploty zatím nebyly nijak extrémní; navíc jsou záchranáři zvyklí pracovat za jakýchkoli podmínek. „A sanitky máme klimatizované – v prostoru pro pacienty i pro posádku,“ připomněl.