VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V říčanském domově pro seniory se cítí jako doma

Říčany – Milena Jará bydlí v domově pro seniory v Říčanech. Na pokoji má ještě vánoční výzdobu a vedle postele cukroví. Její spolubydlící šla právě cvičit na dopolední hodinu s fyzioterapeutkou. Paní Milena se za ní vydá, až se jí udělá lépe. Tamní služby si pochvaluje. Hlavně díky nim získal loni v listopadu Domov Pod Kavčí Skálou v Říčanech čestné uznání v soutěži Cena kvality v sociální péči.

6.1.2014
SDÍLEJ:

JAKO DOMA. Milena Jará si bydlení v říčanském domově pro seniory pochvaluje. Strávila tu i vánoční svátky. Její rodina jí vytvořila vánoční výzdobu, protože tak to má ráda. Foto: Deník/Pavla Janoušková

Už zvenku je na první pohled vidět, že dům na okraji Říčan nebude jen běžná bytovka. Zajímavé členění a zahrada za domem napovídá, že půjde o sociální zařízení. Domov pro seniory nabízí své služby už dvanáct let. Nyní se mu za snahu jejich zaměstnanců dostalo pocty. Získali čestné uznání v kategorii Cena kvality pro poskytovatele pobytových sociálních služeb pro seniory, kterou zaštiťuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ředitel domova Václav Brácha se pokoušel získat cenu už dříve. „Nicméně vzali jsme si z toho ponaučení, jak to udělat lépe a loni jsme postoupili do superfinále a získali jsme čestné uznání, což v podstatě znamená druhé místo v dané kategorii," pyšní se Václav Brácha, který vede domov už dva a půl roku. Čestné uznání považuje jako hodnocení svých zaměstnanců, kteří tam pracují a poskytují nejlepší služby. „Běžný plat pečovatelek je pod celorepublikovým průměrem, takže ocenění to na druhou stranu kompenzuje alespoň po duševní stránce," objasňuje Václav Brácha.

V domově se 
všichni znají

Domov Pod Kavčí Skálou je malé rodinné zařízení, ve kterém bydlí 49 obyvatel. V současné době ještě vypomáhají jednomu domovu po záplavách, které postihly Českou republiku v červnu. Od té doby tu mají čtyři klienty, které ubytovali v jedné ze společenských místností, a snaží se jim zajistit co nejpohodlnější bydlení.

„Výhodou našeho domova je to, že tu vládne rodinná atmosféra a navzájem se známe. Tím, že jsme menší, známe starosti i radosti většiny obyvatel, které tu máme," vysvětluje Václav Brácha. Pravidelně jednou měsíčně pořádají besedy s obyvateli, kde zjišťují, co je trápí, co mají rádi nebo co by chtěli zlepšit.

Před dvanácti lety se domov stavěl na zelené louce už se záměrem, že bude sloužit seniorům. Nicméně i tak má stále drobné nedostatky. Například chodba v přízemí končila oknem, i když hned za ním je zahrada. Později tam udělali východ. „Na to, že to postavili jako domov pro seniory, tak například sprchové kouty na pokojích nejsou bezbariérové a mají i několika centimetrové schůdky," stěžuje si ředitel.

Domov seniorů je naprosto soběstačný na to, že je menší. Mají tu vlastní kuchyň, prádelnu i kotelnu. Dokáží si pomoci a nejsou závislí na ostatních dodávkách. Velikou devízou je obrovská koupelna, která je plně přizpůsobená starším lidem. Můžou si vybrat ze dvou speciálně upravených van. Každý má svůj určený rozpis, kdy se jde koupat. Pokud ale projeví zájem, je možné provést hygienu i na pokoji.

Milena Jará, která má pokoj přímo proti ředitelně, si na nic nestěžuje. V domově ji navštěvují její blízcí a má kontakt se svými vrstevníky. Denní režim se tu zaměstnanci snaží připravit tak, aby se tu cítila jako doma. Sestavili i speciální domácí řád, kterého se drží. Noční klid platí od desíti hodin večer až do šesti do rána s tím, že ale přihlížejí k tomu, jak který obyvatel vstává.

„Čas snídaní je od osmi hodin. Můžou si na snídani dojít do jídelny, ale pokud se jim zhorší zdravotní stav, tak jim přineseme jídlo na pokoj. Záleží na nich, kdy ukončí snídani. To samé s obědem a večeří," vysvětluje Václav Brácha. Uklízečky každodenně uklízí na pokojích i ve společných prostorách.

Každý den 
je co dělat

Spolubydlící Mileny si dopoledne zašla na cvičení s fyzioterapeutkou. To však není jediná aktivita, kterou mohou senioři v domově využít. Pracuje tu také aktivizační koordinátorka, která připravuje spoustu činností. „Jednou za měsíc pořádáme takzvaný tematický den. Měli jsme tu už kroužkový, kostičkový, ruský nebo kloboučkový den. Když byl slovenský den, tak jsme tomu přizpůsobili i jídlo. Ráno byla brynzová pomazánka, k obědu halušky. Snažíme se to pro ně zpestřit," vyjmenovává Václav Brácha.

Tematické dny nejsou jediné v domově. Vždycky jednou za měsíc uspořádá vedení domova narozeninové posezení, při které hraje často i živá hudba. V prosinci zkoušeli také karaoke. I když byl zájem ze strany obyvatel vlažný, ředitel nevylučuje, že by v budoucnu něco podobného zopakovali.

Každoročně domov pořádá i velké sportovní hry, na které zve i seniory z okolních domovů. Letos jich přijelo devět. Mezi soutěže zařadili i nejrůznější disciplíny typu vědomostních kvízů. Šnečí běh zase procvičoval motoriku rukou. Dalším typem byla soutěž Chyť si svou láhev na způsob rybaření. Pro ty, kteří si na to troufli, uspořádali předtím i střelbu ze vzduchové pistole.

Ještě před obědem si po Novém roce senioři uspořádali menší turnaj v pétanque s vlastními pravidly. Hrají ho dole v přízemí v tělocvičně. Na podlaze jsou nakreslené čáry, něco jako skákací panák. Do kterého políčka se koule dokutálí, tolik získá soutěžící bodů. Ještě ze začátku držela svoje prvenství nejstarší obyvatelka Marie Braitová, která na Nový rok oslavila 97. narozeniny. I když turnaj nevyhrála, může slavit jiný úspěch. Nedávno jí vyšel 
v jedné knize její recept na rohlíčky, které jsou v domově velmi oblíbené.

„Každý den máme nějakou aktivitu. Senioři cvičí s terapeutkou ve skupině nebo s aktivizační pracovnicí. Přednášky s promítáním nám tu dělají lidé, kteří jezdí po světě. Měli jsme tu i požární cvičení. Jednou za čtrnáct dní máme bohoslužby," vyjmenovává ředitel domova Václav Brácha. Podle něj je ale hlavní společenskou událostí, když k nim jednou týdně dochází praktický lékař.

V rámci mezigeneračního setkávání se setkávají i s dětmi z tamní mateřské školy. S nimi malují nebo něco vytváří. Dvakrát za rok se účastní výstavy Středočeského kraje. Vytváří výrobky, které na ní prodávají. Tentokrát se jednalo o specifickou úpravu kávových lžiček, specifickou úpravu vánočních svíček.

O Vánocích zůstali v domově asi dvě pětiny obyvatel. „Měli na výběr kapra nebo řízek s bramborovým salátem. Naši zaměstnanci pekli vánoční cukroví, takže každý dostal košíček s cukrovím. Pouštěli se vánoční koledy a pohádky," popisuje Václav Brácha. I na svátky se snažili nabídnout domácí prostředí.

Nových žádostí 
mají více než 100

Pokud se zájemce přihlásí, že chce nastoupit do Domova Pod Kavčí Skálou, může čekat několik týdnů i několik let. Na aktuálních 49 lůžek evidují sto pět žádostí. Hlavním kritériem pro přijetí je věk a také ztížená sociální situace. „Přihlížíme k tomu, zdali se má o toho seniora kdo starat, v jakém prostředí bydlí, jaká je jeho dostupnost pro využívání služeb, jestli si zvládne obstarat základní věci, hygienu, přípravu stravy," objasňuje ředitel.

Když se jim místo uvolní, vezmou si seznam a obvolávají klienty. Někdy se stane, že někdo má podanou žádost už několik let, ale zatím ještě nechce nastoupit, protože svoji situaci zvládá. Pro jistotu se ale zapíše, protože vedení domova nakonec zohlední, jak dlouho u nich žádost leží. „Tím, že jsme zřizováni Středočeským krajem, tak hledáme i obyvatele z daného kraje. Praha má své domovy, takže bychom chtěli být spíš vázáni na region," míní Václav Brácha. Spádové jsou pro ně hlavně Říčany a okolí. Pro seniory je to výhodné, protože tady mají své rodiny, blízké a známé.

Průměrný věk obyvatel říčanského domova je 82,4 roku. Nejmladšímu, který je z domova po záplavách, je 64 let a nejstarší Marie Braitová má čerstvých 97 let.

Život v domově se zdá být idylický, nicméně i tak se vedení potýká s financemi. „Boj s penězi je věc, co nás nejvíce trápí. A když si vezmete, že důchod se průměrně zvyšoval o jednatřicet korun. A to byla k tomu potřeba administrativa a další," hodnotí ředitel. Nicméně se mu konec roku podařilo uzavřít s vyrovnaným rozpočtem, ačkoliv dostali od ministerstva práce sníženou dotaci oproti roku 2012. Naštěstí jim pomohl kraj.

Domovu ale pomáhají i ostatní lidé nebo společnosti. Kromě financí jim zájemci mohou pomoci i věcnými dary. Loni například dostali úklidové prostředky. Spolupracovali také se slečnou, která k nim chodila s pejskem na canisterapii. Bohužel její rodičovské povinnosti jí to už nedovolují, takže v současné době hledají dobrovolníka, který by k nim docházel se psem.

„Je pravda, že senioři jsou na okraji zájmu oproti handicapovaným dětem nebo dětem z dětských domovů. Asi je to tím, že na seniory tolik nenahlíží jako na děti," myslí si ředitel Václav Brácha. Podle něj se ale změnil přístup v poskytování služeb domovů pro seniory.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

6.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Poštovní doručovatel 14 000 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek Doručovatel listovní motorizovaný/pěší - Neratovice. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu o motorizované doručování je zapotřebí řidičský průkaz typu B.. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - neratovice - mládežnická 1357/0, neratovice 27711, Mládežnická, č.p. 1357, 277 11 Neratovice. Informace: Tomáš Exner, +420 954 227 711.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zajišťuje sociálně-právní ochranu dětí (ve znění zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění a dalších souvisejících právních norem), Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v oblasti sociální práce nebo příbuzných oborů dle zákona 108/2006 Sb. praxe v oboru vítána, kreativita, samostatnost, spolehlivost, dobré kominukační a organizační schopnosti, uživatelská znalost práce na PC, Řidičský průkaz sk B, , Přihláška musí obsahovat: přesné označení výběrového řízení; jméno, příjmení, titul; datum a místo narození; státní příslušnost; místo trvalého pobytu; číslo OP, datum a podpis., K přihlášce se připojí tyto doklady: strukturovaný životopis, motivační dopis v rozsahu max. 1 A4, výpis z evidence Rejstříků trestů ne starší 3 měsíce, ověřená kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, Termín doručení přihlášek:31.5.2018 do 10:00 hod., Adresa doručení přihlášky: Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru, 276 01 Mělník.. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 19 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: -sváření metodou "padáky", německý jazyk výhodou , Kontakt: telefonicky po-pá 9:00-17:00, osobní schůzka po tel. domluvě. Pracoviště: Stavort plus s.r.o. - mělník (strážnická), Strážnická, č.p. 1522, 276 01 Mělník 1. Informace: Oleksiy Savlyak, +420 777 507 720.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci - expeditoři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - práce ve skladu (příjem zboží), finální expedice zboží, kontrola kvality (řešení reklamací), Požadujeme: časovou flexibilitu, morální bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, průkaz VZV výhodou (případně s jeho získáním pomůžeme), potravinářský průkaz výhodou, základní znalosti práce s PC - MS Office, Nabízíme: příspěvek na stravování, možnost finančních bonusů, teambuildingové akce, možnost vzdělávání se, sleva na firemní výrobky, , Kontakt: před osobní schůzkou nutná telefonická domluva, telefonicky 8:00-18:00. Pracoviště: Hanka mochov s.r.o. - zálezlice, 277 45 Úžice u Kralup n.Vltavou. Informace: Tomáš Bohuslav, +420 604 272 404.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

O velkou cenu v Hradištku je velký zájem

Ilustrační snímek.

Dva roky za pěstí rozhodčímu

OBRAZEM: Opilé děti a krvácející zranění nabídl žákům Den bezpečí a pořádku

Mělník - Desítky škol z celého kraje a dokonce i ze severních Čech navštívily devátý ročník Dnu bezpečí a pořádku v mělnickém přístavu. Všechny složky záchranného systému z celého Středočeského kraje návštěvníky seznámily s prací a technikou hasičů, policistů, strážníků i záchranky.

Srážka autobusu s kamionem si vyžádala 10 zraněných

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Celkem 10 zraněných, z toho 2 těžce. To je výsledek ranního střetu autobusu s kamionem u kruhového objezdu mezi Nymburkem a Všechlapy.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 ve směru z Prahy zažila dopravní kolaps

Střední Čechy – Kolaps dopravy spojený s obrovským zdržením zažívali ve čtvrtek ráno řidiči mířící od Prahy po dálnici D1.

Kostely nabídnou návštěvníkům jedinečné noční zážitky

Střední Čechy – Prohlídka kostela s výkladem i bez, někdy se zaměřením na jeho zvony, varhany či obrazy a sochy nebo běžně nepřístupná místa – a pak hlavně koncerty nejrůznějších žánrů, výstavy a besedy. To jsou hlavní nabídky v rámci programu páteční Noci kostelů, do níž se ve středních Čechách přihlásilo 211 objektů, spravovaných nejen církvemi. Návštěvníky většinou přivítají vpodvečer. Výjimkou jsou Chvatěruby na Mělnicku, kde „noc“ začíná už ranní mší, a dopolední program pro školy v Benešově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT