VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V říčanském domově pro seniory se cítí jako doma

Říčany – Milena Jará bydlí v domově pro seniory v Říčanech. Na pokoji má ještě vánoční výzdobu a vedle postele cukroví. Její spolubydlící šla právě cvičit na dopolední hodinu s fyzioterapeutkou. Paní Milena se za ní vydá, až se jí udělá lépe. Tamní služby si pochvaluje. Hlavně díky nim získal loni v listopadu Domov Pod Kavčí Skálou v Říčanech čestné uznání v soutěži Cena kvality v sociální péči.

6.1.2014
SDÍLEJ:

JAKO DOMA. Milena Jará si bydlení v říčanském domově pro seniory pochvaluje. Strávila tu i vánoční svátky. Její rodina jí vytvořila vánoční výzdobu, protože tak to má ráda. Foto: Deník/Pavla Janoušková

Už zvenku je na první pohled vidět, že dům na okraji Říčan nebude jen běžná bytovka. Zajímavé členění a zahrada za domem napovídá, že půjde o sociální zařízení. Domov pro seniory nabízí své služby už dvanáct let. Nyní se mu za snahu jejich zaměstnanců dostalo pocty. Získali čestné uznání v kategorii Cena kvality pro poskytovatele pobytových sociálních služeb pro seniory, kterou zaštiťuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ředitel domova Václav Brácha se pokoušel získat cenu už dříve. „Nicméně vzali jsme si z toho ponaučení, jak to udělat lépe a loni jsme postoupili do superfinále a získali jsme čestné uznání, což v podstatě znamená druhé místo v dané kategorii," pyšní se Václav Brácha, který vede domov už dva a půl roku. Čestné uznání považuje jako hodnocení svých zaměstnanců, kteří tam pracují a poskytují nejlepší služby. „Běžný plat pečovatelek je pod celorepublikovým průměrem, takže ocenění to na druhou stranu kompenzuje alespoň po duševní stránce," objasňuje Václav Brácha.

V domově se 
všichni znají

Domov Pod Kavčí Skálou je malé rodinné zařízení, ve kterém bydlí 49 obyvatel. V současné době ještě vypomáhají jednomu domovu po záplavách, které postihly Českou republiku v červnu. Od té doby tu mají čtyři klienty, které ubytovali v jedné ze společenských místností, a snaží se jim zajistit co nejpohodlnější bydlení.

„Výhodou našeho domova je to, že tu vládne rodinná atmosféra a navzájem se známe. Tím, že jsme menší, známe starosti i radosti většiny obyvatel, které tu máme," vysvětluje Václav Brácha. Pravidelně jednou měsíčně pořádají besedy s obyvateli, kde zjišťují, co je trápí, co mají rádi nebo co by chtěli zlepšit.

Před dvanácti lety se domov stavěl na zelené louce už se záměrem, že bude sloužit seniorům. Nicméně i tak má stále drobné nedostatky. Například chodba v přízemí končila oknem, i když hned za ním je zahrada. Později tam udělali východ. „Na to, že to postavili jako domov pro seniory, tak například sprchové kouty na pokojích nejsou bezbariérové a mají i několika centimetrové schůdky," stěžuje si ředitel.

Domov seniorů je naprosto soběstačný na to, že je menší. Mají tu vlastní kuchyň, prádelnu i kotelnu. Dokáží si pomoci a nejsou závislí na ostatních dodávkách. Velikou devízou je obrovská koupelna, která je plně přizpůsobená starším lidem. Můžou si vybrat ze dvou speciálně upravených van. Každý má svůj určený rozpis, kdy se jde koupat. Pokud ale projeví zájem, je možné provést hygienu i na pokoji.

Milena Jará, která má pokoj přímo proti ředitelně, si na nic nestěžuje. V domově ji navštěvují její blízcí a má kontakt se svými vrstevníky. Denní režim se tu zaměstnanci snaží připravit tak, aby se tu cítila jako doma. Sestavili i speciální domácí řád, kterého se drží. Noční klid platí od desíti hodin večer až do šesti do rána s tím, že ale přihlížejí k tomu, jak který obyvatel vstává.

„Čas snídaní je od osmi hodin. Můžou si na snídani dojít do jídelny, ale pokud se jim zhorší zdravotní stav, tak jim přineseme jídlo na pokoj. Záleží na nich, kdy ukončí snídani. To samé s obědem a večeří," vysvětluje Václav Brácha. Uklízečky každodenně uklízí na pokojích i ve společných prostorách.

Každý den 
je co dělat

Spolubydlící Mileny si dopoledne zašla na cvičení s fyzioterapeutkou. To však není jediná aktivita, kterou mohou senioři v domově využít. Pracuje tu také aktivizační koordinátorka, která připravuje spoustu činností. „Jednou za měsíc pořádáme takzvaný tematický den. Měli jsme tu už kroužkový, kostičkový, ruský nebo kloboučkový den. Když byl slovenský den, tak jsme tomu přizpůsobili i jídlo. Ráno byla brynzová pomazánka, k obědu halušky. Snažíme se to pro ně zpestřit," vyjmenovává Václav Brácha.

Tematické dny nejsou jediné v domově. Vždycky jednou za měsíc uspořádá vedení domova narozeninové posezení, při které hraje často i živá hudba. V prosinci zkoušeli také karaoke. I když byl zájem ze strany obyvatel vlažný, ředitel nevylučuje, že by v budoucnu něco podobného zopakovali.

Každoročně domov pořádá i velké sportovní hry, na které zve i seniory z okolních domovů. Letos jich přijelo devět. Mezi soutěže zařadili i nejrůznější disciplíny typu vědomostních kvízů. Šnečí běh zase procvičoval motoriku rukou. Dalším typem byla soutěž Chyť si svou láhev na způsob rybaření. Pro ty, kteří si na to troufli, uspořádali předtím i střelbu ze vzduchové pistole.

Ještě před obědem si po Novém roce senioři uspořádali menší turnaj v pétanque s vlastními pravidly. Hrají ho dole v přízemí v tělocvičně. Na podlaze jsou nakreslené čáry, něco jako skákací panák. Do kterého políčka se koule dokutálí, tolik získá soutěžící bodů. Ještě ze začátku držela svoje prvenství nejstarší obyvatelka Marie Braitová, která na Nový rok oslavila 97. narozeniny. I když turnaj nevyhrála, může slavit jiný úspěch. Nedávno jí vyšel 
v jedné knize její recept na rohlíčky, které jsou v domově velmi oblíbené.

„Každý den máme nějakou aktivitu. Senioři cvičí s terapeutkou ve skupině nebo s aktivizační pracovnicí. Přednášky s promítáním nám tu dělají lidé, kteří jezdí po světě. Měli jsme tu i požární cvičení. Jednou za čtrnáct dní máme bohoslužby," vyjmenovává ředitel domova Václav Brácha. Podle něj je ale hlavní společenskou událostí, když k nim jednou týdně dochází praktický lékař.

V rámci mezigeneračního setkávání se setkávají i s dětmi z tamní mateřské školy. S nimi malují nebo něco vytváří. Dvakrát za rok se účastní výstavy Středočeského kraje. Vytváří výrobky, které na ní prodávají. Tentokrát se jednalo o specifickou úpravu kávových lžiček, specifickou úpravu vánočních svíček.

O Vánocích zůstali v domově asi dvě pětiny obyvatel. „Měli na výběr kapra nebo řízek s bramborovým salátem. Naši zaměstnanci pekli vánoční cukroví, takže každý dostal košíček s cukrovím. Pouštěli se vánoční koledy a pohádky," popisuje Václav Brácha. I na svátky se snažili nabídnout domácí prostředí.

Nových žádostí 
mají více než 100

Pokud se zájemce přihlásí, že chce nastoupit do Domova Pod Kavčí Skálou, může čekat několik týdnů i několik let. Na aktuálních 49 lůžek evidují sto pět žádostí. Hlavním kritériem pro přijetí je věk a také ztížená sociální situace. „Přihlížíme k tomu, zdali se má o toho seniora kdo starat, v jakém prostředí bydlí, jaká je jeho dostupnost pro využívání služeb, jestli si zvládne obstarat základní věci, hygienu, přípravu stravy," objasňuje ředitel.

Když se jim místo uvolní, vezmou si seznam a obvolávají klienty. Někdy se stane, že někdo má podanou žádost už několik let, ale zatím ještě nechce nastoupit, protože svoji situaci zvládá. Pro jistotu se ale zapíše, protože vedení domova nakonec zohlední, jak dlouho u nich žádost leží. „Tím, že jsme zřizováni Středočeským krajem, tak hledáme i obyvatele z daného kraje. Praha má své domovy, takže bychom chtěli být spíš vázáni na region," míní Václav Brácha. Spádové jsou pro ně hlavně Říčany a okolí. Pro seniory je to výhodné, protože tady mají své rodiny, blízké a známé.

Průměrný věk obyvatel říčanského domova je 82,4 roku. Nejmladšímu, který je z domova po záplavách, je 64 let a nejstarší Marie Braitová má čerstvých 97 let.

Život v domově se zdá být idylický, nicméně i tak se vedení potýká s financemi. „Boj s penězi je věc, co nás nejvíce trápí. A když si vezmete, že důchod se průměrně zvyšoval o jednatřicet korun. A to byla k tomu potřeba administrativa a další," hodnotí ředitel. Nicméně se mu konec roku podařilo uzavřít s vyrovnaným rozpočtem, ačkoliv dostali od ministerstva práce sníženou dotaci oproti roku 2012. Naštěstí jim pomohl kraj.

Domovu ale pomáhají i ostatní lidé nebo společnosti. Kromě financí jim zájemci mohou pomoci i věcnými dary. Loni například dostali úklidové prostředky. Spolupracovali také se slečnou, která k nim chodila s pejskem na canisterapii. Bohužel její rodičovské povinnosti jí to už nedovolují, takže v současné době hledají dobrovolníka, který by k nim docházel se psem.

„Je pravda, že senioři jsou na okraji zájmu oproti handicapovaným dětem nebo dětem z dětských domovů. Asi je to tím, že na seniory tolik nenahlíží jako na děti," myslí si ředitel Václav Brácha. Podle něj se ale změnil přístup v poskytování služeb domovů pro seniory.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

6.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník, pracovník spisovny. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zodpovědnost za komplexní zajištění spisové a skartační služby organizace- soubor legislativních opatření vycházející z právních norem a předpisů, Zodpovědnost za samostatné, správné a úplné nakládání s dokumenty organizace. Zodpovědnost za samostatnou, správnou a úplnou správu a vedení archivu organizace. Zodpovědnost za zveřejňování dokumentů ve veřejném registru smluv, V případě potřeby zastoupení pracovnice sekretariátu v rozsahu: evidence došlé a odeslané pošty, zpracování zápisů z jednání, obsluha datové schránky, Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v.v.i. si vyhrazuje právo výběrové řízení kdykoli v jeho průběhu zrušit, neobsadit nebo nevybrat žádného z uchazečů, a to bez udání důvodu. K výběrovému řízení budou pozváni vybraní uchazeči na základě zaslaného motivačního dopisu a strukturovaného životopisu na adresu uzfg@iapg.cas.cz. Zasláním svého životopisu dáváte, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, souhlas se zpracováním a uchováváním Vašich osobních údajů v personální databázi Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v.v.i. výhradně za účelem získání zaměstnance, a to v rozsahu nezbytném pro průběh výběrového řízení. Tento souhlas platí až do jeho odvolání, nejdéle však po dobu 1 roku od jeho zaslání., 315 639 532. Pracoviště: Ústav živočišné fyziologie a genetiky av čr, v.v.i., Rumburská, č.p. 89, 277 21 Liběchov. Informace: Jana Brandelová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář elektroúdržby budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Mělnická zdravotní, a.s., Pražská, č.p. 528, 276 01 Mělník 1. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - obsluha VZV, příprava expedice pro zákazníka, expedice výrobků, naskladnění a vyskladnění zásob a zboží, Nabízíme: 13 a 14 plat, stravenky, zaměstnanecké benefity formou ticketů na volnočasovou aktivitu, Kontakt: telefonicky po-pá od 8:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Luna plast, a.s. - mělník, Pražská, č.p. 387, 276 01 Mělník 1. Informace: Věra Lemanová, +420 315 626 322.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač21 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Obsluha vstřikolisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - průkaz VZV výhodou , Nabízíme: příspěvek na stravování, doplňková dovolená, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Retal czech a.s., Strážnická, č.p. 3586, 276 01 Mělník 1. Informace: Alena Vokálková, +420 315 630 324;775 869 124.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olympik Mělník - Sparta Praha, 2017/2018.

V Mělníku zbrojí na slavného soupeře, Olympik vyzve Spartu

Poutníci.

Kam na Mělnicku za zábavou? Vyberte si!

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vpíchnutí vzduchu do žíly pacientky znalci neprokázali

Střední Čechy – Příznivě pro obžalovanou vyzněly ve středu znalecké posudky soudních lékařů, které se u Krajského soudu v Praze obsáhle probíraly v rámci projednávání údajného pokusu o vraždu pacientky mladoboleslavské nemocnice členkou ošetřujícího personálu.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Votvírák přivítá Uhlíře, Farnou i Divokýho Billa

Milovice – Chinaski, Tata bojs, Mig 21, Ewa Farna, Horkýže Slíže či Jaroslav Uhlíř. To jsou některé taháky už 12. ročníku hudebního festivalu Votvírák, který tradičně otevírá letní sezónu na milovickém letišti. Ten se letos uskuteční o víkendu 15. až 17. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT