Teplé čtvrteční odpoledne vylákalo do přírody, na cyklostezky a do parků celou řadu lidí. Podle nastavených vládních opatření sem mohou. Za normálních okolností by bylo relativně rušno i v Zooparku Zájezd na Kladensku - v březnu už tu mají klasickou sezonu s měsíční návštěvností od osmi do desseti tisíc lidí. Bohužel kromě zvířat a několika ošetřovatelů tu teď nikdo jiný není, respektive ani být nesmí. Venkovní expozice zoologických zahrad musejí být uzavřené.

„Nerozumím tomu. Když lidé mohou masově nakupovat v marketech, shlukovat se v parcích, proč by se nemohli projít po venkovních expozicích zoologických zahrad,“ upozorňuje na často zmiňovaný fakt Daniel Koleška.

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Babiš chce opatření nejméně do Velikonoc, kritický postoj opozice nechápe

Aby také ne. Příjmy v rozpočtu soukromé zoologické zahrady primárně plynou od návštěvníků nejen ze vstupného, ale také ze zakoupených upomínkových předmětů či z adopce některého ze zdejších zvířat. Bez těchto příjmů je zahrada už sedm měsíců. Naopak výdaje na nákup krmení pro zvířata a také na mzdy zaměstnanců starajících se o chod zahrady zastavit nelze. V celkovém součtu se jedná o částku zhruba 600 tisíc korun měsíčně, z čehož 400 tisíc putuje na mzdy.

„Situace není dobrá. Nyní jsme na hraně, kdy jsme ještě schopni pokračovat dále. Už jedeme z vlastních finančních a psychických rezerv. Museli jsme přistoupit k tomu, že jsme prodali karakaly do zahraničí. Provozní náklady jsou u těchto kočkovitých šelem docela vysoké. Částka pomohla rozpočtu, ale rozhodně to není spásné,“ popisuje jedno z opatření zahrada Daniel Koleška a jedním dechem dodává: „Snažíme se, aby situaci zvířata vůbec nepocítila a myslíme si, že se nám to daří i díky skvělému a obětavému týmu zaměstnanců. Ti dokonce sami přišli za panem ředitelem, že dobrovolně půjdou se mzdou dolů.“

Vážnost situace si uvědomují i návštěvníci. Jakmile se objevila na sociální síti sbírka na podporu zooparku, aby bylo z čeho nakupovat krmení pro zvířata, lidé začali přispívat. Vybrat se již podařilo téměř 260 tisíc korun. I když částka pokryje pravidelné výdaje jen z části, vedení zooparku je za pomoc velmi rádo a upřímně si jí váží.

Velké plátno promítá skupině šimpanzů čego ve Dvoře Králové živě jejich šimpanzí „sousedy“ z Brna. Jedinečný projekt má lidoopům zpestřit dny, kdy kvůli nucené uzávěře nemohou pozorovat návštěvníky.
Zoologické zahrady v úzkých. Dvoru Králové hrozí, že přijde o zvířata

„Je to krásné, úžasné, je to pro nás veliká psychická vzpruha,“ děkuje Daniel Koleška s tím, že další lidé si již dopředu zakupují vstupenky, předměty.

I když jsou v současné době brány zooparku uzavřené, uvnitř areálu je pořádně rušno. Opravují se tu voliéry, které již byly v havarijním stavu, ale je v plánu také rozšíření dětského hřiště a celkově zázemí pro zvířata. Stěžejní investiční akcí letošního roku by mělo být vytvoření venkovní expozice pro jihoamerické ptáky a leguány, což by mělo být nové lákadlo pro návštěvníky místo kočkovitých šelem karakal.

„Uvidíme, kolik peněz na toto v rozpočtu nakonec zbude, protože vyhrazené peníze částečně padly provoz,“ dodává Daniel Koleška.