Je to nejvíce nezaměstnaných v historii. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Úřad práce České republiky. Podíl nezaměstnaných ve Středočeském kraji byl v celostátním srovnání třetí nejnižší po Praze a Plzeňském kraji. V Česku byla v lednu míra nezaměstnanosti 8,6 procenta.

„Na současný nárůst počtu evidovaných uchazečů má největší vliv přerušení sezónních prací v některých odvětvích, jako je stavebnictví, zemědělství, lesní závody, povrchové lomy a některé další práce závislé na klimatických podmínkách," uvedl analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík.

Dalším důvodem zvýšeného počtu uchazečů bylo podle něj ukončení některých pracovních poměrů sjednaných na dobu určitou.

Statistika nezaměstnanosti v jednotlivých okresech ve Středočeském kraji v lednu roku 2014.Celkem bylo ve Středočeském kraji na úřadech práce evidováno na konci ledna 64.993 uchazečů o zaměstnání, což je o 3312 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání s loňským lednem pracovní úřady podle Minaříka zaznamenaly nárůst počtu uchazečů o práci o 6746.

Příbramsko, Kolínsko, Kutnohorsko

Nejvyšší nezaměstnanost byla v lednu na Příbramsku, a to 10,1 procenta. Následovalo Kolínsko s 10 procenty a Kutnohorsko s 9,7 procenta. Nejpříznivější situace byla naopak tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde hodnoty nezaměstnanosti v prosinci dosahovaly 3,6 a 4,4 procenta.

V lednu se přišlo na úřady práce v kraji nově zaregistrovat 8743 lidí, což je o 3032 více než v prosinci 2013. Vyřazeno z evidence bylo 5431 uchazečů, což je o 2489 více než v předchozím měsíci. Podíl žen na celkové nezaměstnanosti v kraji se snížil o 1,1 procentního bodu na 48,8 procenta.

Na konci ledna 2014 evidovaly úřady práce Středočeského kraje 4068 volných pracovních míst, jejich počet se oproti prosinci zvýšil o 28 míst. Na jedno volné pracovní místo ve Středočeském kraji tak podle Minaříka připadá 16 uchazečů o zaměstnání.