Podle statistických dat ministerstva zdravotnictví zemřeli ve Středočeském kraji dva lidé ve věkové skupině nad 60 let (s úmrtími 25. a 31. března) a po jednom člověku ve věku 0 – 49 let (úmrtí 29. března) a 50 – 59 let (1. dubna). Nejmladší ze zesnulých je zcela zjevně žena z Říčan, která pracovala jako zdravotní sestra v pražské Thomayerově nemocnici, kde se také zřejmě nakazila od pacienta. Její skon vyvolal značný ohlas v médiích.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

S pozorností se setkala rovněž první smrt pacienta s koronavirem ve středních Čechách, kdy zesnul 88letý senior z Kladenska. V rámci republiky se totiž jednalo o první úmrtí mimo zdravotnické zařízení. Mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová tehdy 25. března upřesnila, že tento muž, který dlouhodobě trpěl chronickým onemocněním, se koronavirem nakazil v rámci kontaktu s rodinnými příslušníky.

Údaj o počtu vyléčených středočeští hygienici proti čtvrtku nezměnili: stále jde o sedm pacientů. Hned čtyři z nich jsou z Mělnicka, dva z Nymburska; zbývající pak z Kladenska. Celorepublikově ministerstvo zdravotnictví hlásí 71 uzdravených a 46 úmrtí. Situaci ve středních Čechách lze tedy považovat za zhruba odpovídající celorepublikovým trendům, jestliže uvážíme, že v kraji žije přibližně desetina obyvatel republiky.

V pátek dopoledne středočeská hygienická stanice evidovala v kraji 429 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než už ráno uváděly statistiky ministerstva zdravotnictví: 476. Zatímco ministerstvo zveřejňuje počty prokázaných případů, hygienici pracující s potvrzenými případy; jsou tedy za údaji ministerstva o něco pozadu. Ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová v pátek dále zmínila 201 v kraji aktuálně platných karantén vydaných hygieniky a 2555 lidí jimi indikovaných k testování.

Nejvyšší nemocnost – podle přepočtu pacientů na sto tisíc obyvatel – zaznamenala krajská hygiena na Praze-západ, Benešovsku a Praze-východ. Naopak Kutnohorsko a Rakovnicko jsou na tom v rámci kraje nejlépe – a to dlouhodobě – jak při posuzování přepočtené nemocnosti, tak z hlediska absolutního počtu případů. Jde o jediné středočeské okresy, kde je evidováno méně než deset nakažených. Naopak nejvíce jich mají Praha-východ, Praha-západ a Kladensko; i v tomto případě se jedná o dlouhodobý trend.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník