Čtyři přízemní obytné domy, náměstíčko, okrasná zahrada. Na první pohled by se mohlo jednat o běžnou malou vesnici. Jenže ta, o které je řeč, vyroste za ostnatým drátem v jiřické věznici a bude ji obývat prozatím 32 vězňů.

Ti se tak mají v rámci projektu Otevřená věznice lépe připravit na přechod z výkonu trestu do běžného života. Jiřice budou první českou věznicí, kde bude projekt uveden do života. Podle aktuálních slov ministra spravedlnosti Roberta Pelikána má odstartovat už letos v říjnu.

Čtěte také: Strážníci mají své okrsky. Potřebují ale posílit počet

Co na to říkají místní? Nemají obavu z volnějšího režimu uvnitř věznice? Podnikatel Vlastimil Němeček strachem netrpí. „Jak se říká, liška ve vlastním bydlišti neloví. Nemám z toho obavu. Já jsem jednoho vězně zaměstnával ve své firmě a byl jsem s ním spokojen. Vím, že tu pracovali i u dalších lidí a nebyl žádný problém," říká pan Němeček.

Podle seniorky, která uvedla pouze křestní jméno Marie, není k obavám žádný důvod. „Mladí to sledují, byli i na setkání, které se tu kvůli tomu pořádalo. Nevím, že by z toho měl někdo obavu," krčí rameny žena připravující zahrádku na jaro.

Starostka Jiřic Miroslava Mičková nechala otázku, zda projekt ve věznici přinese vesnici i pracovní příležitosti, bez odpovědi. „Sdělím vám pouze to, že místní z Otevřené věznice obavy nemají," řekla starostka bez dalších podrobností.

Projekt je sice novinkou v naší zemi, jinde však funguje už desítky let. Co je tedy jeho náplní?

Odsouzení budou ubytováni v několika domech bez mříží a bez dozorců. Areál pro 32 vězňů bude obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. Pobyt v Otevřené věznici se má blížit životním podmínkám na svobodě.

Čtěte také: Kormoráni útočí. Škody jdou do milionů korun

Do obce nepřijdou

Všechny domy budou mít čtyři dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V každém domě bude k dispozici kuchyňský kout a společenská místnost. Na oknech nebudou mříže a použity nebudou ani další speciální prvky, například proti vandalství.

Zpočátku bude působit v Otevřené věznici osm zaměstnanců, mezi nimiž nebudou dozorci, ale například vychovatelé či psycholog. Od okolí bude odsouzené dělit betonová zeď s ostnatým drátem. Někteří obyvatelé Jiřic se původně báli, že věznice bude natolik otevřená, že odsouzení se budou moci volně pohybovat po vesnici. Zástupci ministerstva však tuto obavu v rámci představování projektu vyvrátili.

Podle Zuzany Procházkové z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti má Otevřená věznice snižovat rizika spojená s návratem vězňů na svobodu. „Takový přechod bývá pro vězně velkým šokem. Díky formátu otevřené věznice se vězni do svobodného života přesouvají postupně," uvedla Procházková. Pobyt v otevřené věznici má posílit samostatnost odsouzených a omezit závislost na odborných pracovnících.

Čtěte také: O městské byty je velký zájem, šance je ale malá

Projekt ve světě funguje už 70 let

V první etapě budou vystavěny čtyři obytné domy ve stylu přízemních rodinných domků a jedna provozní budova. Podle ministerstva se investice vyplatí. „Pro společnost je ekonomicky výhodný takový trest, který působí na odsouzeného tak, aby po návratu na svobodu nepáchal další trestnou činnost," uvedli zástupci ministerstva spravedlnosti. „Inspiraci pro projekt otevřené věznice jsme nalezli zejména v Norsku a Německu. Formát otevřených věznic je v zahraničí využíván již více než 70 let a v současné době je možné jej nalézt v mnoha evropských vězeňských modelech," řekla Procházková.

Věznice Jiřice byla podle Procházkové vybrána s ohledem na polohu a dostatek vhodných volných ploch pro výstavbu Otevřené věznice. Během několika let by se měl areál zhruba ztrojnásobit. Pokud se nový koncept osvědčí, vzniknou Otevřené věznice i u dalších českých káznic.

Čtěte také: Vyrostou v Poděbradech dvě nákupní centra?