Plyne to alespoň z celorepublikového průzkumu návštěvnosti lákadel rozmanitého typu v loňském roce, který připravila agentura CzechTourism – a jeho výsledky nabízí na webu tourdata.cz. Nahlédnout tam doporučuje Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Už proto, že součástí průzkumu je také přehled méně proslavených, ale o to zajímavějších regionálních skvostů, které sama doporučuje. Ostatně – letos to bylo poprvé, kdy se na zpracování dat podílely krajské úřady a destinační společnosti krajů.

Právě vodní svět v Čestlicích středočeským přehledům oblíbenosti vévodí, když se tam počet registrovaných návštěvníků přehoupl přes milion. Kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory, která následuje na druhém místě, už dosahuje necelé poloviny: 483 tisíc příchozích. K další kojně navštěvované památce to pak není daleko: je jí chrám svaté Barbory přímo v Kutné Hoře s 348 tisíci návštěvníků.

Čtvrtmilion loni značně přesáhlo Škoda Muzeum Mladé Boleslavi (274 tisíc) a přiblížil se hrad Karlštejn (212 tisíc). Stotisícovou hranici vysoko překročily zámek Loučeň (180 tisíc) s labyrintáriem neboli bludišti v zámeckém parku, chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele opět v Sedlci u Kutné Hory (173 tisíc), zámek Konopiště u Benešova (148 tisíc), kde dospělé zaujme historie spjatá s jeho šlechtickými vlastníky a děti nenechá chladnými pohled na medvědy ušaté, pivovar ve Velkých Popovicích (132 tisíc) nabízející prohlídky i další programy včetně školy čepování – či opět Kutná Hora; tentokrát s Hrádkem představujícím součást Českého muzea stříbra. Opět se tedy střídá starší historie s tou mladší, prolínanou i se současností.