Strasti při hledání a mnohdy i po nalezení bezbariérových toalet potvrzuje z vlastní zkušenosti vozíčkářky Marcela Václavíková z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Prvním krokem je nalézt místo, druhým mnohdy bývá sehnat klíč.
„Leckdy se stane, že zjistíte, že je místnost využívána třeba jako sklad úklidových prostředků,“ uvedla Václavíková. A pokud je odemčeno trvale, to, že tam příchozí narazí na sprejerské čmáranice, může být ještě tím nejmenším. Často ho uvítá nepořádek, může se také setkat s narkomany nebo jinými pochybnými existencemi, pro které jde o oblíbené útočiště.
Řešením jsou uzamykané záchodky, od nich může mít klíč pouze ten, kdo je potřebuje využívat. A takovým klíčem je univerzální Euroklíč. Jak už napovídá název, pasuje do jednotných zámků nejen u nás, ale i v dalších zemích. A jeho úkolem je nejen otevírat dveře toalet. Zpřístupnit bez nutnosti shánět obsluhu může třeba i speciální výtah nebo schodišťovou plošinu.
Eurozámky u nás slouží na téměř dvou tisících míst, jen v Praze jich je 120 a ještě o stovku více ve středních Čechách. S hledáním toho nejbližšího může pomoci mobilní aplikace Euroklíčenka. Pomáhají především v obchodních centrech, ale i na čerpacích stanicích, nádražích, úřadech nebo v zařízeních kulturních, zdravotnických a v charitativních organizacích.
Nejen pro vozíčkáře
Euroklíče byly původně určeny pouze vozíčkářům. Posléze se jejich používání rozšířilo na další lidi s handicapem, stejně jako na lidi s vybranými chronickými onemocněními vyžadujícími vhodné prostředí k hygieně. A nejde jen o uživatele stomických pytlíčků nebo třeba onkologické pacienty. Právo stát se jejich uživateli mají například lidé s cystickou fibrózou, střevními záněty, močovými dysfunkcemi nebo třeba i diabetici.
Možnost využívat zázemí vyhrazené pro návštěvníky z kategorie potřebných je nyní otevřena i pro zdravé rodiny. Euroklíč si totiž mohou dlouhodobě zapůjčit i všichni rodiče dětí ve věku do tří let. Cestu ke klíči jim zprostředkuje spolek Síť pro rodinu, který sice sídlí v centru Prahy, avšak na svém webu nabízí i možnost předání klíče na jiných distribučních místech.
Novinkou, kterou představili středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS), je možnost zapůjčit si klíč také pro pěstouny – to se však vztahuje pouze na ty s trvalým bydlištěm ve Středočeském kraji. Opět platí hranice tří let věku nejmladšího opatrovaného dítěte dítěte.
Pouze pěstouni na přechodnou dobu, kteří dočasně přebírají přebírají děti v krizových situacích, o něž se starají do doby, než se najde dlouhodobé řešení, mají nárok na zapůjčení klíče dlouhodobě: nikdy totiž neví, kdy a jak staré dítě náhle dostanou na starost.
Na šestadvaceti místech
Pěstouni, jak připomněla hejtmanka Pecková, si Euroklíč mohou vyzvednout na pracovištích orgánu sociálně právní ochrany dětí (známých pod označením OSPOD), ve středních Čechách fungují v 26 větších městech. Lidem s handicapem nebo s vybranými diagnózami zprostředkuje získání Euroklíče některá z organizací či institucí, které s těmito pacienty pracují.
WC s Eurozámky na Mělnicku
Kralupy nad Vltavou
Čerpací stanice Benzina, Lobeček
Hypermarket Tesco, Veltruská
Úřad práce ČR Kralupy nad Vltavou, Palackého náměstí
Mělník
Čerpací stanice Benzina, Nádražní
Gymnázium Jana Palacha, Pod vrchem
Hypermarket Kaufland, Klášterní
Hypermarket Tesco, Vodárenská
Městský úřad Mělník, Nám. Míru
Regionální muzeum Mělník, Nám. Míru
Úřad práce ČR Mělník, Nová
Závora u vjezdu na cestu v ulici Lesní
Železniční stanice Mělník, Nádražní
Mšeno
Veřejné WC, Zahradní
Neratovice
Čerpací stanice PAP OIL, Byškovická
Dům dětí a mládeže Neratovice, Mládežnická
Gymnázium Františka Palackého, Masarykova
Kulturní dům, Náměstí republiky
Městský úřad, Odbor správních činností a dopravy, nám. Republiky
Společenský dům Neratovice, Náměstí Republiky
Železniční stanice Neratovice, Nádražní