Jako první z trhu mizely objekty, které se daly bez větších úprav ihned využívat. Do několika hodin či dní však našly své nové majitele i nikterak výjimečné chaty či chalupy. Výsledkem útěku lidí z městských bytů do míst, kde se daly trávit dny volna i dovolená, pak byl pokles nabídky rekreačních nemovitostí na minimum.

„Nejvyšší boom ve vyhledávání chat a chalup jsme v našem portálu zaznamenali v dubnu roku 2020, kdy začalo být omezováno cestování. Dnes se dá říci, že jsme zhruba na třetině tehdejšího zájmu a naopak v meziměsíčním srovnání zaznamenáváme přibližně desetiprocentní nárůst nabídky chat a chalup určených na prodej. Osobně se domnívám, že se toto číslo bude ještě zvyšovat, protože někteří lidé, kteří nakoupili chaty a chalupy v době covidu, je budou zase prodávat,“ říká Jan Štěp, ředitel společnosti Dalten media, provozující portál Realitymix.cz, a dodává, že za vracením těchto nemovitostí na trh mimo jiné stojí i zjištění, co všechno péče o chatu či chalupu vlastně obnáší. „Jsem také přesvědčen, že se bude zvyšovat i nabídka apartmánů, které si lidé pořídili jako druhé bydlení. Důvodem jsou rostoucí ceny energií, pohonných hmot i zvyšující se životní náklady,“ vysvětluje Štěp.

Středočeské bytové projekty. Projekt Byty u Parku Beroun.
Prodeje bytů brzdí drahé hypotéky, Pražané se přesouvají do středních Čech

Podle Dagmar Schejbalové, tiskové mluvčí sítě Re/Max Česká republika, se za celý loňský rok v rámci této sítě v Praze a středních Čechách prodaly více než dvě stovky rekreačních objektů. Letos je to zatím zhruba 130 nemovitostí, z nichž pouhých pět se nacházelo na území hlavního města. To je logicky dáno tím, že metropole mnoho rekreačních objektů nenabízí, respektive jedná se výhradně o chaty v zahrádkářských koloniích.

„Podle našich makléřů působících v regionu Praha a střední Čechy lze ale předpokládat, že během podzimu se prodeje rekreačních objektů zvýší – mnozí si totiž chaty a chalupy přes letní sezónu ponechali a prodat se je chystají až v podzimních měsících,“ říká Schejbalová.

Za vlastní peníze

U chat a chalup se kvůli jejich různorodosti nedá jednoduše stanovit průměrná cena, jako je tomu například u klasických bytových jednotek. Velmi totiž záleží na tom, v jakém stavu konkrétní nemovitost je, na jakém a jak rozlehlém pozemku stojí a kde se v rámci dané lokality nachází – zda v intravilánu dobře vybavené obce, u vody v turisticky oblíbené lokalitě či na samotě. „Obecně se ale dá říci, že v atraktivních lokalitách - a je jedno, jestli jde o těsné sousedství Prahy, Středočeský kraj či jižní Čechy, se dá chalupa po rekonstrukci pořídit od tří do pěti milionů korun. Ale samozřejmě nejsou výjimkou rekreační objekty nabízené za deset a více milionů. Levné chaty se pak pohybují v řádu několik set tisíc, za tři sta až pět set tisíc pořídíte nemovitost, která nestojí na vlastním pozemku,” přibližuje cenové rozpětí Jan Štěp z portálu Realitymix.cz .

Tesla Hloubětín. Vizualizace.
Praha 9 rozestavěná: Začalo zde vznikat dalších 1500 bytů

Jak vyplývá ze zjištění makléřů sítě Re/Max, průměrná prodejní cena rekreačních objektů v Praze a Středočeském kraji v letošním roce činí 2 600 000 korun. „V roce 2021 byla o pár set tisíc nižší, 2 360 000 korun,“ říká Dagmar Schejbalová. A dodává, že nelze očekávat, že se ceny sníží – už jen proto, že aktuálně je ve Středočeském kraji, který patří k rájům chatařů a chalupářů, rekreačních nemovitostí na prodej nedostatek. „Množství zájemců o koupi takové nemovitosti se i v současnosti, kdy covidový boom opadl, pohybuje ve dvojciferných číslech,“ podotýká Schejbalová.

Z pohledu poptávky je podle podle ní ve středních Čechách největší zájem o oblasti kolem Slapské přehrady, Orlíku a Sázavy. „Mezi další atraktivní místa patří také okolí Karlštejna, Křivoklátu, Konopiště. Obecně se tedy dá říci, že v kurzu jsou turisticky vyhledávané lokality,“ konstatuje Schejbalová.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Stejně jako trh s byty, ovlivňují trh s rekreačními nemovitostmi zvyšující se úroky z hypotečních úvěrů. „Dříve lidé tyto nemovitosti běžně financovali hypotékou, letos je ale převážně nakupují za vlastní peníze. Je to dáno růstem hypotečních sazeb, kdy jsou splátky v současné době tak vysoké, že se lidé kvůli chatě nebo chalupě odmítají zadlužit,” dodává tisková mluvčí Re/Maxu Dagmar Schejbalová.