„Zima je pro nás ideální. Zem je pokrytá sněhem. To polím svědčí. Sníh je chrání před mrazem a přeji si, aby to vydrželo minimálně do konce února, nejlépe do začátku března," řekl Rudolf Kučera z Agrární komory v Benešově.

Dostatek sněhu podle něj znamená pro pole zajištění vláhy. „Jen je potřeba, aby neodtál a neodtekl z nich moc rychle. To by bylo špatné, protože před případnými mrazy by nebyly plodiny chráněné," vysvětlil ředitel. Konec března už ale zemědělci potřebují sušší, aby mohli vyjet do polí na jarní práce.

Obavy o stromky

Naopak s lehkými obavami vnímají počasí ovocnáři. Mají starosti, jak vše dopadlo. „Jak stromky přežily zimu, uvidíme až na jaře, jestli začnou pukat. To, co je přikryté sněhem nebo obalené textilií či papírem, by mělo vydržet," uvedla Jiřina Padevětová z ovocné školky školního statku Středočeského kraje.

„Jabloně a hrušně mrazy přežívají bez újmy. Horší to bude s meruňkami a broskvoněmi. Angrešty zimu snáší," upřesnila ovocnářka.

Sadaři nyní roubují různé druhy ovocných stromků a rozehřívají ohněm zem pro jejich sadbu. „Náchylnější druhy stromků a keřů máme ve sklepě, kde teplota neklesne pod plus 3 stupně. Ze sklepa je budeme stěhovat do školky, až se oteplí," doplnila Jiřina Padevětová.

Zaměstnanci Sadů Bílé Podolí se prý se současnou zimou se vypořádají dobře. „Potřebovali bychom, aby napadlo ještě půl metru sněhu, jelikož přetrvává sucho," přeje si Jan Šenk ze Sadů Bílé Podolí, kde po této zimě s většími škodami nepočítají.

Ideální pro víno

Vinař Lukáš Rudolfský z Vinných sklepů Kutná Hora mrazy také vítá. „Takové počasí je perfektní. Vymrznou různí škůdci a plísně," uvedl. S tím souhlasí i oslovený soukromý zemědělec z Chotusic na Kutnohorsku. „Dá se předpokládat, že vůbec nebude mandelinka bramborová," konstatoval.

Podle něj je pozitivem i sníh, zvláště pokud by vydržel i v průběhu celého února. „Určitě na tom budou lépe spodní vody. Také půjdou lépe sázet klasické jařiny," řekl. Zároveň ale podotkl, že se půda stejně nedostane na úroveň, jakou měla před pár lety. „Sucha posledních let byla extrémní," připomněl důvod poklesu kvality zeminy.

Podle Jana Krále, místopředsedy regionální Asociace soukromého zemědělství pro Kolín, Kutnou Horu a Nymburk, je v tuto chvíli je těžké odhadovat, jaký dopad budou mít mrazy na úrodu. „Některé řepky, které byly pozdě zaseté, to možná nepřečkají," nastínil. Souhlasí však se svými kolegy, že mráz určitě zahubí škůdce. „Takto nebyla země promrzlá asi posledních padesát let," podotkl Jan Král.

Problémy se stádem

Farmář Josef Musil chodí kontrolovat a přikrmovat stádo krav do ohrady na pastvině několikrát denně.

„Je to odolné plemeno Simentál, které vykazuje vysoký výkonový potenciál při produkci mléka a masa. Mrazy mu nevadí a za celou dobu, co je máme venku, nedošlo u krav k žádnému vážnému onemocnění z důvodu nízkých teplot, nebo dokonce k úhynu," objasnil Josef Musil.

„Měli jsme s nimi opačný problém ve vedrech, než se naučily chodit do stínu. Ležely na sluníčku a přehřívaly se," dodal farmář.

Čtěte také: Zvířata z teplých krajin mají ráda českou zimu