Proč jste se rozhodl spolupracovat s nemocnicí Mělník?
Po třiceti letech práce ve velkých fakultních nemocnicích a po návratu z tříleté práce na univerzitní dětské klinice v Mnichově jsem se rozhodl přijmout novou výzvu pracovat v menší nemocnici a vybudovat v ní s pomocí svých získaných zkušeností ve velkých fakultních nemocnicích vynikající odbornou ambulanci pro děti s onemocněními ledvin a vysokým krevním tlakem. K tomuto rozhodnutí mi dopomohlo i velmi vstřícné, milé a přitom vrcholně profesionální chování vedení mělnické nemocnice.

Jak jste se dostal k nefrologii a problematice vysokého tlaku?
Rozhodlo zejména to, že moji učitelé pediatrie, profesor Jan Janda v pražském Motole a profesor Franz Schärer v německém Heidelbergu byli dětští nefrologové.

Pro koho je určená vaše odborná ambulance pro děti a dorost v nemocnici Mělník?
Nová dětská ambulance je určená pro děti s nejrůznějšími chronickými onemocněními ledvin a vývodných močových cest, například infekcí močových cest včetně zánětů ledvin, s krví v moči nebo s vrozenými vývojovými vadami ledvin. Naše dětská hypertenziologická ambulance je zase určená dětským pacientům s vysokým krevním tlakem, který postihuje 1 až 2 procenta dětských pacientů.

Jak spolu souvisí onemocnění ledvin a vysoký tlak?
V dětském věku jsou nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku právě onemocnění ledvin, a proto se všichni dětští nefrologové více či méně hypertenzí zabývají. Na druhé straně vysoký krevní tlak poškozuje nejen srdce, ale i ledviny a přispívá tak ke zhoršeným ledvinným funkcím. Problematikou vysokého tlaku u dětí se zabývám již přes 25 let, a to nejen u dětí s onemocněním ledvin, ale i u dětí s primární hypertenzí bez onemocnění ledvin, kterých v posledních desetiletích přibývá.

Jaká onemocnění patří k nejčastějším, která se v těchto ambulancích léčí?
Mezi nejčastější onemocnění ledvin a močových cest patří infekce močových cest, prodělá ji alespoň jednou 5 až 10 procent dětí. Řešíme ale i pomočování, krev v moči, která se vyskytuje u jednoho procenta dětské populace, a vysoký krevní tlak, který postihuje až dvě procenta dětí.

Jsou nějaké příznaky, na které by si rodiče měli dát pozor?
Příznaky těch nejčastějších onemocnění ledvin jsou horečky, kalná nebo zapáchající moč, bolesti při močení, červená moč, otoky zejména kolem víček nebo kotníků.

Kdo je Tomáš Seeman
Narodil se v roce 1968 v Praze.
Lékaři jsou oba jeho rodiče a i oba prarodiče z otcovy strany byli lékaři.
V roce 1993 dokončil 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Má za sebou řadu zahraničních stáží.
Vedl program transplantace ledvin u dětí v pražské Fakultní nemocnici v Motole.
Je ženatý, má 3 děti.