Zatímco lidé darující ledvinu či další orgány pobírají v případě pracovní neschopnosti, způsobené dárcovstvím, stejný výdělek, jako když jsou v práci, zmiňovaní dárci tkání a buněk mají smůlu. Musejí se při pracovní neschopnosti v prvních čtrnácti dnech spokojit jen s 60procentní náhradou mzdy. V dalších dnech pak s nemocenskou, která do třicátého dne činí taktéž šedesát procent výdělku, následně o něco víc.

Petra Šedová, lékařka a vědkyně z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Mrtvice hrozí i mladším lidem, o mozek je potřeba pečovat, říká odbornice

Tuto nespravedlnost teď chtějí narovnat poslanci napříč spektrem v čele s lékaři Věrou Adámkovou (ANO) a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Do sněmovny proto předložili novelu transplantačního zákona, která počítá s tím, že plný výdělek bude v případě pracovní neschopnosti vyplácen i lidem, kteří darovali různé tkáně a buňky. Poslanci to odůvodňují tím, že tyto části lidského těla nelze nahradit jinými prostředky.

Například zmíněné krvetvorné buňky z kostní dřeně zachraňují život lidem s leukémii a dalšími vážnými onemocněními krve. Vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra proto s touto částí návrhu souhlasí. „Pokud se tito dobrovolní dárci dostanou v důsledku odběru do pracovní neschopnosti, jsem pro, aby dostávali plný výdělek,“ uvedl pro Deník.

Odběr za finanční odměnu 

Problém má ale s tím, že nárok na něj budou podle navrhované novely mít i dárci vajíček, spermií, plazmy a dalších tkání a buněk, které na rozdíl od dřeně lidé darují za finanční odměnu. 

Podle ministerstva zdravotnictví však není důležité, k jakému účelu byly tkáně a buňky odebrány. „Jde o dárce. Nelze rozlišovat mezi druhem darovaných buněk a tkání,“ reagoval pro Deník mluvčí resortu Ondřej Jakob. Ministerstvo proto vyslovilo s poslaneckým návrhem souhlas. Většina lidí po odběrech v pracovní neschopnosti nekončí, náklady státu se tím tedy podle mluvčího resortu dramatiky nezvýší.

V Teplicích se mohou pochlubit jednou z nejmodernějších dialýz v České republice
Tisíce Čechů mají nemocné ledviny. Potíže odhalí test u praktika

Evidovaných dobrovolníků v Českém národní registru dárců dřeně je v současnosti něco přes sto tisíc, což nestačí. „Podle našich odborníků by byl pro Českou republiku ideální zhruba dvojnásobný počet,“ dodala manažerka marketingu a komunikace registru Klára Conková.