Monitoring klíšťat přenášejících patogeny na člověka zkoumá laboratoř Protean. V letech 2006 až 2022 vyšetřila osmnáct tisíc klíšťat, skoro třetina z nich byla přenašečem některé ze závažných nemocí. 

Nebezpeční drobní živočichové přenášejí zejména encefalitidu a boreliózu. Obě zmíněné nemoci napadají nervový systém. „V případě encefalitidy se jedná o infekční virové onemocnění. Průzkumy ukazují, že v České republice se vyskytují dvě procenta klíšťat nakažených tímto virem,“ přiblížil vedoucí lékař kliniky U Červeného raka v Brně Jiří Adamec.

Klíšťata - Ilustrační foto
Borelióza a hra o čas: kontrola je základ. Ochrnul mi i obličej, líčil pacient

V roce 2022 se podle statistik Státního zdravotního ústavu nakazilo v Česku touto nemocí 697 lidí. Smrtnost, navzdory tomu, že nemoc zasáhne mozek, je okolo jednoho procenta.

Za mnohem závažnější nemoc je považována lymeská borelióza, která je několikanásobně častější než encefalitida. „V České republice se vyskytuje téměř deset procent klíšťat nakažených touto bakterií,“ doplnil Adamec. Loni nemoc propukla u tří a půl tisíce lidí. „Borelióza je bakteriální onemocnění napadající především kůži, klouby, a stejně jako encefalitida, i nervovou soustavu,“ dodal k projevům lékař.

Přibývá případů babeziózy

Kromě těchto dvou nemocí se v posledních letech stále častěji skloňuje ještě třetí - babezióza. Podle výzkumu laboratoře Protean se v roce 2022 zachytilo čtrnáct procent klíšťat, která nemoc přenášejí. O rok dřív to bylo o polovinu méně, výskyt pod šest procent zjistila laboratoř i v předcovidových letech.

Jejím původcem je prvok babézie neboli klíštěnka. Skrze kousnutí od klíštěte se může babezióza dostat i do lidského organismu.

Radek Klubal, lékař Medicínského centra Praha
Imunolog: Klíšťata přitahuje barevné oblečení. Pivo a vitamín D vás neochrání

„Kousnutím se parazit dostává do krevního oběhu a napadá červené krvinky, v nichž se množí. Někdy babezióza proběhne asymptomaticky nebo jako lehké onemocnění, závažný průběh může připomínat malárii – zejména vysokými horečkami a hemolytickou anémii s ikterem (žloutenkou – pozn. red.),“ vysvětlila průběh nemoci lékařka Eva Pernicová z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier.

Stále častější výskyt přisuzují odborníci i změnám klimatu a oteplování. Přenos babeziózy je spojený s konkrétním druhem klíštěte, pijákem lužním, který si libuje v teplejších a vlhčích oblastech a v Evropě se vyskytoval především v Rumunsku, Řecku, Chorvatsku nebo Itálii. V posledních deseti letech odborníci pozorují jeho častější výskyt i na nových místech nejen v České republice, ale také dalších zemích západní Evropy, kde byl jeho výskyt dříve vzácný.

Ochrana před klíšťaty? Mix očkování, repelentů i výživy 

Mimo výše zmiňované tři onemocnění mohou potencionálně klíšťata infikovat tělo i dalšími nemocemi – ehrlichiózou, tularémií nebo bartonelózou. Lidské očkování existuje jen proti encefalitidě. Správná ochrana proti klíšťatům proto spočívá především v zabránění tomu, aby se vůbec zakousla.

Základem při pobytu v přírodě je repelent proti klíšťatům. Kromě tradičních sprejů jsou dnes k dostání i repelentní náramky, gumičky nebo dokonce ponožky. Existují už také elektronické odpuzovače, které fungují na bázi ultrazvuku, jenž klíšťata nesnášejí.

Klíště
Objev z Brna. Vědci už znají lidské protilátky na klíšťovou encefalitidu

Podle některých závěrů lze přisátí klíštěti zmařit i tím, že se zaměříme na stravu, respektive vitamíny. Pokud začneme přijímat více B-komplexu, promítne se do našeho pachu, který klíšťatům nevoní. Zapomínat bychom neměli ani na oblečení s dlouhými rukávy nebo nohavicemi a důkladnou prohlídku těla po návratu z přírody. Důležitou součástí naší vlastní prevence je i důsledná ochrana před klíšťaty u domácích mazlíčků.

Jak správně vyndat klíště?

1. Klíště vyndávejte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami či kartou určenou k odstraňování klíšťat. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte.
2. Klíště uchopte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyviklejte. Na směru otáčení nezáleží.
3. Ranku po vyjmutí klíštěte ihned dezinfikujte, nejlépe přípravkem s obsahem jodu.

Zdroj: MZČR