Je med zdravý? Lékař David Frej říká:
V ČLÁNKU NAJDETE:
Med má výborné vlastnosti. Samozřejmě je zdrojem koncentrovaného cukru, takže ho opravdu nelze jíst ve velkém množství. Ale lžička medu denně nikomu neuškodí, naopak. Obsahuje totiž mnoho zdraví prospěšných látek i vitamínů.
Milan Špaček, medový sommeliér, vysvětluje: „Med obsahuje živiny, jako jsou bílkoviny, vláknina, cukry, různé vitamíny, minerály, enzymy a aminokyseliny. Je zde zastoupeno poměrně velké množství železa, vápníku, sodíku, draslíku, fosforu, zinku a vápníku. Med je dobrým zdrojem vitamínu C a vitamínů skupiny A, B, D, E, H, K.“
Pomocník proti horečce
Draslík, který je v medu obsažen, pomáhá při chřipce a snižuje horečku, jelikož vyvolává pocení a usnadňuje vykašlávání hlenů. Med je skvělým pomocníkem jak při prevenci, tak při samotné léčbě širokého spektra nemocí.
„Med obsahuje řadu látek, které jsou nezbytné pro správný chod imunitního a trávícího systému. Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocnění dýchacích cest a horečnatým onemocněním,“ vysvětluje Milan Špaček a dodává že železo, které je obsažené v medu, zlepšuje krvetvorbu.
Sladké uklidnění před spánkem
„Pacientům med doporučuji jako podpůrný prostředek při nachlazení. Evergreenem je čaj s medem a citrónem. Pozitivní účinky má med především v tišení kašle při zánětu horních dýchacích cest,“ říká nutriční terapeutka Miroslava Karbanová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Na podporu imunity stačí lžička medu denně.
Med by měl podle babských rad fungovat jako podpora při usínání. To potvrzuje i Milan Špaček: „Med dokáže uklidnit nervy a udržet psychiku v klidu. Obsahuje glukózu, která se rychle vstřebává do krve, a tak podporuje relaxaci a zmírnění psychických problémů. Ty dokážou občas velmi nepříjemně zasáhnout i do spánkového režimu. Zkuste si večer dát lžíci medu třeba do teplého mléka.“
Med podporuje paměť
Podle medového someliéra je med také výborným bojovníkem se stresem, obnovuje buněčný systém, a navíc zlepšuje paměť.
„Vápník, který med obsahuje, je snadno vstřebáván mozkem, který díky tomu lépe funguje. Tmavý medovicový med nebo med lesní, který se skládá z medovicového a květového, je vhodný pro starší konzumenty, protože je bohatý na minerální látky, jako je vápník, draslík, hořčík, železo, které jsou pro tělo a jeho paměťový aparát blahodárné,“ říká Milan Špaček.
Pokožka med ocení
Díky svým regeneračním a zklidňujícím účinkům si našel med své místo i v kosmetickém průmyslu. Medová kosmetika je vhodná pro všechny typy pleti. Med vyživuje a hydratuje pokožku, ničí bakterie, má silné čistící účinky a bojuje proti volným radikálům, které způsobují stárnutí pleti.
Velmi populární jsou medové balzámy na rty, medové zábaly a masáže, medové pleťové a vlasové masky nebo hydratační krémy, které dodávají pleti i vlasům svěží vzhled a jas.
Bojovník proti bakteriím
Od pradávna se med využíval také na léčbu ran a kožních problémů. „Med má antibakteriální, protiplísňové i protizánětlivé účinky," říká medový sommeliér Špaček. „Včelí produkt má totiž nízké pH, díky čemuž bakterie dehydratuje, tedy odvodňuje, a tím zabíjí. Navíc obsahuje peroxid vodíku, což může také vysvětlovat některé z jeho antibakteriálních vlastností.“
Nahrává se anketa ...
Výzkumy prokázaly účinnost medu proti několika lidským patogenům, včetně E. coli, nebo například proti určitému druhu streptokoků. Spekuluje se i o jeho vlivu na rezistentního zlatého stafylokoka.
Jak použít med pro hojení rány
O tom, jak med při hojení využívat, napsali v odborném článku v časopise Urologie pro praxi lékaři ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Nízký výskyt alergií a dobré klinické výsledky při hojení ran za použití medu dávají možnost jeho širšího využití. Množství aplikovaného medu a frekvence jeho výměny záleží na množství tekutiny, který rána produkuje, tedy na rychlosti jeho ředění. Pokud rána nevylučuje tekutinu, stačí podle lékařů provádět převaz dvakrát týdně. Vzhledem k tomu, že tekutost medu se po ohřevu na teplotu těla zvyšuje, je vhodné med nejprve nanést na sterilní savé krytí a až poté přiložit na ránu. „Vrstvou medu pokrýváme celou ránu i její okraje. Při léčbě dutinových zánětů je možné med aplikovat stříkačkou a při výměně vyplachovat fyziologickým roztokem,“ dodávají zdravotníci.
Recepty na tradiční medové masti
Pokud chcete vyzkoušet domácí hojení, namíchejte si tyto masti třeba podle receptů Včelařství domovina:
Medová mast se žloutkem pro rychlou spotřebu
- V hrnci rozpusťte 25 gramů včelího vosku a 25 gramů nesoleného vepřového sádla.
- Ještě v teplém stavu přidejte 1 žloutek a 25 gramů medu, případně trochu smrkové pryskyřice.
- Pečlivě promíchejte a skladujte v chladném prostředí.
Rychlá medová mast
- Smíchejte stejné díly medu, tuku, vepřového sádla a jemně mleté žitné mouky.
- Směs za neustálého míchání povařte.
- Skladujte v chladném prostředí.
- Aplikujte nanášením na gázu, kterou přikládejte na ránu a měňte každé čtyři hodiny.